ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE



Czy miałeś kiedyś problemy, które przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu? Problemy, które pochłaniały Twoje myśli, energię, koncentrację i czas do tego stopnia, że nie mogłeś wykonywać właściwie swoich obowiązków w domu lub pracy?




Poczucie samotności towarzyszy wielu z nas. Obecna sytuacja pandemiczna wydaje się sprzyjać izolacji społecznej i ograniczeniu kontaktu z innymi ludźmi. Jak więc radzić sobie z samotnością?




Być może na co dzień myślisz: “Lepiej nie okazywać gniewu.”, “Trzeba kryć się z płaczem.”, “Najlepiej uciekać od nieprzyjemnych emocji.”… Czy zdajesz sobie przy tym sprawę, że tłumienie emocji może Ci szkodzić?




Nasze zmartwienia możemy podzielić na produktywne i nieproduktywne. Oznacza to, że warto rozpoznać, kiedy nasze martwienie się zaczyna przynosić nam więcej szkody niż pożytku.




Nadmierna konsumpcja mediów, które w obecnym czasie są wyjątkowo dramatyczne i budzą poczucie zagrożenia, może destrukcyjnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Jeśli całymi dniami słuchasz/czytasz/oglądasz bieżące wiadomości, możesz doświadczać tzn. przeciążenia poznawczego, które przyczynia się do pewnych psychologicznych problemów.




Wielu z was zastanawia się często, jak uspokoić kogoś, kto odczuwa złość, lęk lub inną przykrą emocję. A dokładniej – jak zrobić tak, żeby rozwścieczony, zalękniony lub przygnębiony rozmówca wyregulował swój stan emocjonalny i poczuł się lepiej. Nie zawsze jest to możliwe, ale w większości przypadków możemy pomóc innym w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.




Obniżony nastrój to coś z czym nie zawsze radzimy sobie w konstruktywny sposób. Istnieją jednak sposoby, które w stosunkowo szybki i bezpieczny sposób pomogą nam regulować emocje.




Asertywność to umiejętność mówienia „nie” w uprzejmy, a jednocześnie stanowczy sposób. Osoba asertywna wyraża własne myśli, emocje oraz poglądy, zachowując własne granice i szanując granice innych ludzi. Można to robić na wiele sposobów – w tym wpisie dowiesz się 3 technikach asertywności, które łatwo zapamiętać.




Opór przed zmianą to coś, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jeśli nie masz motywacji do zmian lub tracisz energię akurat wtedy, kiedy masz zacząć działać w kierunku swoich celów – prawdopodobnie zmagasz się z jakąś psychologiczną blokadą. Jaką dokładnie i co możesz z tym zrobić? To ważne pytania.




Co czwarty człowiek przynajmniej raz w swoim życiu doświadcza poważnego kryzysu psychicznego. Większość z nas co jakiś czas przeżywa zaś emocjonalny „dołek”.