ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Jak szybko i konstruktywnie poradzić sobie z obniżonym nastrojem

, Psychologia



Obniżony nastrój to coś z czym nie zawsze radzimy sobie w konstruktywny sposób. Istnieją jednak sposoby, które w stosunkowo szybki i bezpieczny sposób pomogą nam regulować emocje.

Ucieczka od nieprzyjemnych emocji

Kiedy towarzyszy nam smutek, niepokój, żal, frustracja lub inna nieprzyjemna emocja, mamy tendencję do… ucieczki zamiast konstruktywnego radzenia sobie.

Aby poczuć się lepiej lub zagłuszyć nieprzyjemny stan emocjonalny, sięgamy po słodycze, alkohol lub inne substancje psychoaktywne. Czasem po prostu włączamy serial na Netflixie i odkładamy na później ważne obowiązki.

W dłuższej perspektywie czasu nie są to jednak korzystne dla nas sposoby radzenia sobie ze stresem i obniżonym nastrojem.

Dlatego przygotowałem listę 5 rzeczy, które możesz zrobić w sposób konstruktywny, aby poczuć się lepiej, gdy przytłaczają Cię przykre emocje.

1. Nazwij odczuwaną emocję i pozwól jej być

Istnieje wiele umiejętności regulacji emocji, których możesz nauczyć się w gabinecie psychologa lub terapeuty. Być może najważniejszym, pierwszym krokiem w tym zakresie jest nazywanie emocji i dawanie im przestrzeni.

Pobądź ze swoją emocją. W pełni poczuj np. lęk i przygnębienie, nawet jeśli będzie to bardzo nieprzyjemne. Daj sobie chwilę, aby nawiązać kontakt z przykrymi emocjami.

Nie chodzi o to, że masz je lubić. Mimo wszystko spróbuj je zaakceptować – wyobrażając sobie, że są niczym fala przepływająca przez Twoje ciało. Dzięki temu przykre emocje znacznie szybciej opuszczą Twoje ciało, a tym samym poczujesz się lepiej.

2. Porozmawiaj z zaufaną i wspierającą osobą

Badania naukowe wskazują, że zwykła rozmowa z troskliwą i wspierającą osobą może być bardzo skutecznym sposobem na regulację emocji.

Kiedy dzielisz się z kimś takim swoimi zmartwieniami i problemami, niejako dajesz upust swoim emocjom. Wówczas rozmówca staje się dla Ciebie „kontenerem emocjonalnym”, który zdejmuje z Twoich barków ciężar trudnych przeżyć wewnętrznych.

3. Zażyj ruchu, podejmij aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna i wiążąca się z nią reakcja hormonalna naszego organizmu zmienia nasze podejście do problemów oraz pobudza do podejmowania działań.

Czasem zwykły spacer, posprzątanie swojego otoczenia lub krótka sesja jogi może bardzo korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

4. Stwórz listę własnych problemów i ich potencjalnych rozwiązań

To genialna w swej prostocie technika, od której zaczyna się wiele protokołów terapii poznawczo-behawioralnej. Zastanów się, nad wszystkimi problemami, które obecnie mogą negatywnie wpływać na Twój nastrój. Zapisz je na kartce.

Następnie spróbuj znaleźć przynajmniej dwa ewentualne rozwiązania rozpoznanych problemów i również je zapisz.

Super! Teraz wiesz już, jakimi kwestiami warto się najpierw zająć, aby poprawić swoje samopoczucie. Masz też konkretne rozwiązania, które od razu możesz wdrożyć w życie!

5. Zaplanuj swój dzień

Spróbuj wypełnić sobie cały nadchodzący dzień konstruktywnymi planami. Mogą się one oczywiście wiązać z czynnościami z poprzednich punktów. Ważne, aby taki plan był realny, a z drugiej strony dawał poczucie, że produktywnie wykorzystamy swój czas.

Samo rozpisanie konkretnego planu działań ma działanie terapeutyczne i daje nadzieję na zmiany. Podobnie jak satysfakcja z osiągniętych na przestrzeni dnia osobistych sukcesów (nawet tych drobnych!).

Jeśli żadna z powyższych metod nie działa w przypadku obniżonego nastroju, być może istnieje potrzeba, aby skontaktować się ze specjalistą w tym zakresie – np. psychologiem lub psychoterapeutą.