ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Odłóż problem na półkę – technika metapoznawcza na zmartwienia

, PsychologiaCzy miałeś kiedyś problemy, które przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu? Problemy, które pochłaniały Twoje myśli, energię, koncentrację i czas do tego stopnia, że nie mogłeś wykonywać właściwie swoich obowiązków w domu lub pracy?

Z reguły są to kwestie bardzo niepokojące – np. choroba własna lub kogoś bliskiego, rozwód, zbliżająca się fala zwolnień, konflikt ze współpracownikiem.

Natrętne myśli o problemie nie dają nam spokojnie i wydajnie pracować, a my nie potrafimy się skupić na tu i teraz. Może nawet popełniamy błędy i źle wykonujemy zadania w pracy. Co wtedy możemy zrobić? Bardzo prostą a jednocześnie skuteczną metodą, która może pomóc, jest technika metapoznawcza “odłóż problem na półkę” znana z terapii Gestalt.

Jednym z podstawowych celów terapii Gestalt jest poszerzanie świadomości i zwiększanie własnej elastyczności wobec wyzwań i problemów.
Zamartwianie się o pewne sprawy miejscu pracy lub podczas przyjęcia urodzinowego nie jest produktywne i nie ma większego sensu.

Wówczas warto spróbować w 4 krokach zdystansować się do problemu:

1. Wyobrazić sobie swój problem jako chmurkę i nadać mu nazwę (etykietkę), np. “OBAWA O FINANSE”, “SPRAWA ROZWODU”, “CHOROBA MONIKI” itp.
2. Następnie (również w wyobraźni) odłożyć swój problem zamknięty w chmurce na mentalną półkę.
3. Jednocześnie należy zadecydować, że dopóki np. nie opuścimy miejsca pracy lub sytuacji, w której powinniśmy być zaangażowani, problem pozostanie odłożony w naszej głowie na drugi plan i nie będziemy w tym czasie o nim myśleć.
4. Powracamy do problemu (“ściągamy go z półki”), kiedy możemy sobie na to pozwolić (np. w domowym zaciszu).

Ta technika pomogła mi trzy tygodnie temu, kiedy bardzo martwiłem się o zdrowie mojego psiaka i trudno było mi skupić się na pracy na komputerze, a nawet w trakcie pierwszych sesji z klientami.

Na szczęście mojemu małemu przyjacielowi już się znacznie polepszyło, a ja miałem okazję na własnej skórze sprawdzić, czy technika metapoznawcza z terapii Gestalt działa w praktyce.

Więc jeśli obecnie zmagasz się z jakąś trudną życiową sytuacją, koniecznie spróbuj “odłożyć problem na półkę”, kiedy musisz skupić się na swoich obowiązkach. I daj znać, czy u Ciebie też to pomogło.