ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Opór przed zmianami – 4 pytania, które mogą pomóc

, Motywacja



Opór przed zmianą to coś, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jeśli nie masz motywacji do zmian lub tracisz energię akurat wtedy, kiedy masz zacząć działać w kierunku swoich celów – prawdopodobnie zmagasz się z jakąś psychologiczną blokadą. Jaką dokładnie i co możesz z tym zrobić? To ważne pytania.

Dlaczego cały czas coś mnie blokuje?

Wielu z was zmaga się z brakiem efektów. „Nie mogę ruszyć z miejsca”, „Jestem zblokowana”, „Choć chcę, to jakoś nie wychodzi” – tego rodzaju problemy często opisujecie w swoich mailach.

Jeśli podobne myśli pojawiają się ostatnio u Ciebie, to proponuję się na moment zatrzymać i zadać sobie odpowiednie pytania. Zarezerwuj sobie na to kilka chwil. To bardzo ważny krok, bez względu na to, co próbujesz w swoim życiu zmienić.

Pomyśl o zmianie, zobacz ją oczami wyobraźni. Czego chcesz? Może pragniesz otworzyć wymarzony biznes? Schudnąć? Poznać nowego partnera? Regularnie medytować? Osiągnąć zawodowy sukces w obszarze, w którym pracujesz? Pomyśl o swoich celach. Następnie odpowiedz sobie na 4 poniższe pytania:

1. Jakie będą konsekwencje tego, że dokonam zmiany?
2. Jak w związku z moją zmianą będą czuli się inni ludzie?
3. Co stracę, jeśli dokonam tej zmiany?
4. Jakiego bólu mogę doświadczyć, gdy uda mi się zmienić?

Gdy znasz już odpowiedź na te pytania, możesz przyjrzeć się ukrytym wcześniej psychologicznym mechanizmom, które uniemożliwiały Ci zmianę.

Jeśli pragnąłeś założyć własną działalność, ale zawsze z tym zwlekałeś, może działo się tak przez Twój lęk przed podjęciem pełnej odpowiedzialności za swoje finanse? Możliwe, że nie możesz schudnąć, ponieważ obawiasz się, że nie będziesz mieć „chwili wytchnienia”, którą zapewniała agrestowa tarta z Twojej ulubionej cukierni? Jeśli dla przykładu stwierdzasz, że osiągnięcie sukcesu w pracy zdenerwuje Twojego ojca lub przyjaciela, to prawdopodobnie jakaś część Ciebie może chcieć tejże zmiany unikać.

Opór oznacza, że jakaś część Ciebie nie chce zmiany

Możesz tego nie wiedzieć, ale każda osobowość, w tym Twoja, składa się z wielu części. Części, które się od siebie różnią – mają własne cele, potrzeby i schematy funkcjonowania. Jedno je natomiast łączy – każda chce Cię przed czymś ochronić. Czasem trzeba “dogadać się” z pewnymi częściami, aby ruszyć z miejsca. Dlatego praca w systemie terapeutycznym IFS (Internal Family Systems – System Wewnętrznej Rodziny) jest taka skuteczna. Kiedy nawiąże się kontakt z częścią, która chce Cię ustrzec przed zmianami, zaczyna się rozumieć, skąd pojawił się opór przed działaniem.

Świadomość tego, co Cię blokuje to pierwszy krok, który w wielu przypadkach może pomóc. Jeśli jednak dalej odczuwasz opór przed zmianą, musisz zapewnić chroniącą Cię przed działaniem część o tym, że nic Ci nie grozi. Że dziękujesz jej za wszelkie wysiłki, ale w tym momencie jesteś gotów podjąć konkretne kroki ku swoim celom.

Techniki Emocjonalnej Wolności w procesie zmiany

Innym bardzo skutecznym sposobem, który „rozpuszcza” opór przed zmianą są Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT). Metoda opukiwania (tapping) pomoże Ci ruszyć z miejsca, jeśli czujesz, że pragniesz zmiany, ale z jakichś przyczyn nie możesz jej dokonać. Więcej o praktyce opukiwania prawdopodobnie napiszę lub nagram instruktażowe wideo.

Zawsze możesz też zapoznać się z techniką EFT dzięki darmowym materiałom w internecie lub przeczytać na początek książkę na ten temat (polecam pozycję: Metoda opukiwania. Rewolucyjny system na bezstresowe życie, autorstwa Nicka Ortnera).

Opór przed działaniem często ma podłoże psychologiczne. Jeśli uda Ci się zlokalizować wewnętrzne blokady i je przepracować z pewnością zyskasz cały zasób energii i motywacji, aby realizować swoje cele.

Jeśli jednak potrzebujesz profesjonalnej pomocy w tym zakresie, napisz do mnie na maila: info@marcinkwiecinski.com.pl