Czy kłótnie w związku są normalne? Większość z nas doświadcza konfliktów w związkach – trudno jest się zgadzać ze sobą w każdej kwestii.

Konflikt w związku jako możliwość rozwoju relacji

Amerykański psycholog, ekspert w dziedzinie związków i autor książki „Siedem zasad udanego małżeństwa”, dr John Gottman, mówi że kłótnie w związku są całkowicie normalne, gdy są stosowane jako pozytywna forma komunikacji.

Gdy sprzeczka koncentruje się na wspólnym znalezieniu rozwiązań i kompromisów, ostatecznie para zaczyna się lepiej rozumieć i rozwijać własną relację w konstruktywny sposób. Wyrażenie emocji, które wiążą się z konfliktową sytuacją pomaga w redukcji napięcia i może być wyraźnym sygnałem dla partnera, aby zmienić swoje podejście do kwestii, z których kłótnia wynika.

Unikaj sprzeczek teraz, miej gorszy związek później

Badania wskazują na to, że wyrażanie złości w konstruktywny sposób w związkach może zbliżyć do siebie partnerów w perspektywie długoterminowej. Bywa, że ekspresja emocjonalna jest konieczna, aby rozwiązać określony problem. Będzie to oczywiście związane z krótkotrwałym dyskomfortem dla obu stron, jednak szczera (gniewna) rozmowa na dłuższą metę może korzystnie wpłynąć na związek.

W pracy z moimi klientami oprócz pytania: „Czy kłótnie w związku są normalne?”, często spotykam się z błędnym przekonaniem, że brak kłótni w związku jest czymś pożądanym. W swoim gabinecie niejednokrotnie słyszałem dumne stwierdzenia w rodzaju: „Nigdy nie kłócę się ze swoim partnerem/partnerką”. Co jednak oznacza zupełny brak kłótni w związku? Najprawdopodobniej taka sytuacja wiąże się z tłumieniem pewnych emocji i potrzeb przynajmniej u jednego z partnerów.

Bardzo wątpliwa jest bowiem absolutna zgodność w jakiejkolwiek relacji z drugim człowiekiem (szczególnie romantycznej). To naturalne, że zawsze istnieją kwestie, które mogą być źródłem konfliktów. I to jest okej! Konflikt w związku może oznaczać, że sygnalizujemy partnerowi o ważnych rzeczach oraz staramy się zadbać o własne potrzeby.

Jeśli nieustannie będziemy unikać sprzeczek w związku, odbije się to na jego jakości w perspektywie długoterminowej. Tłumienie własnych emocji i potrzeb generuje napięcie, które trudno jest znieść przez kilka miesięcy, nie mówiąc o latach. Rosnący żal, poczucie rozczarowania, złość i smutek to emocje, które jeśli nie zostaną w porę wyrażone – zmienią się w truciznę. Może się to negatywnie odbić na naszym zdrowiu (nie tylko psychicznym) i rzecz jasna relacji, którą tworzymy.

Konstruktywny konflikt w związku

Jeśli zastanawiasz się, czy kłótnie w związku są normalne, zapewne Twoje wątpliwości budzi wizja strasznych awantur pełnych agresji i krzyków. Oczywiście ostra kłótnia może być bardzo destrukcyjna. Konflikty nie muszą jednak wyglądać w ten sposób. Jeśli będziemy wyrażać swoje potrzeby i emocje w relacji na bieżąco, istnieje zdecydowanie większa szansa na to, że będziemy w stanie kontrolować własne reakcje podczas trudnych rozmów.

Warto zacząć postrzegać kłótnie w związku, jako szansę na jego rozwój, za coś zupełnie normalnego, a nawet potrzebnego. Zdrowy spór to taki, w którym każdy z partnerów przedstawia swoje stanowisko, będąc jednocześnie chętnym do rozważenia punktu wiedzenia drugiej strony. Więcej na ten temat w artykule: Jak się kłócić (konstruktywnie) w związku partnerskim.

Pamiętaj proszę, że masz niezbywalne prawo do komunikowania o własnych emocjach i potrzebach. Jeśli czujesz, że są one nieustannie zaniedbywane, to dobry moment, aby zmienić tę sytuację. W przypadku problemów komunikacyjnych rozważ proszę wizytę w gabinecie terapeuty par, który może zaproponować konkretne rozwiązania dla Twojego związku. Oprócz tego warto mieć wówczas na uwadze tzn. czerwone flagi, które mogą wskazywać na to, że relacja z Twoim partnerem nie jest bezpieczna.

Jeśli natomiast chcesz poznać praktyczne narzędzie komunikacyjne, nauczyć się wyrażać złość w konstruktywny sposób lub spojrzeć na określony problem w związku z innej perspektywy, zachęcam do zapoznania się z moimi usługami: Relacje międzyludzkie i związki.

KATEGORIE

Marcin Kwieciński

Jestem psychologiem o specjalności klinicznej. Pomagam w uwalnianiu się od trudnych emocji, budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz osiąganiu celów osobistych.

KATEGORIE

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Poczytaj o konsultacjach, które proponuję lub wyślij do mnie maila z krótkim opisem problemu.

KONSULTACJE

– LUB –

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ