Wiele osób doświadcza wspaniałych początków relacji romantycznej. Niestety z biegiem czasu pewne emocje związane z relacją zaczynają gasnąć, a nowym problemem może stać się narastający dystans między partnerami. Jak odbudować więź w związku, jeśli coraz bardziej się od siebie oddalacie?

Jak odbudować więź w związku: rola braku zaangażowania

Jeden z moich klientów (nazwijmy go Marek na potrzeby artykułu) zauważył, że jego 8-letnie małżeństwo zaczęło przypominać relację, którą tworzy się ze znajomym. Mimo tego, że żyli i pracowali z żoną w małym mieszkaniu, spędzali ze sobą mało czasu, tłumacząc to zmęczeniem i ilością obowiązków.

Gdy wspólnie jedli obiad, któreś z nich rzucało tylko mechaniczne: „Co tam u Ciebie?”. Po kilku minutach rozmowy i zjedzeniu posiłku zamykali się w osobnych pokojach i skupiali na własnych zajęciach. Od wielu tygodni nie byli na randce, nie przytulali się, ani nie uprawiali seksu. Pojawił się między nimi dystans, który niepostrzeżenie zabił ich pasję i miłość do siebie. Coraz częściej dochodziło również do zaciekłych kłótni w ich małżeństwie.

Najciekawsze było to, że Marek nie do końca zdawał sobie sprawę, że jego związek jest w bardzo niekorzystnej kondycji. Uznawał to za normę, która jednak zaczęła mu doskwierać, gdy uświadomił sobie, jak wspaniale czuł się na spotkaniu firmowym w towarzystwie swojej koleżanki z pracy. Generujące poczucie winy myśli o zdradzie były początkiem naszej konwersacji w kierunku rozpoznania niezaadresowanych problemów małżeńskich. Wspólnie określiliśmy wówczas nowy cel terapeutyczny, zadając sobie pytanie: „Jak odbudować więź w związku?”.

Dr John Gottman, wiodący badacz małżeństw, sugeruje, że pary, które chcą odbudować silną więź, powinny zwrócić się ku sobie, nawet jeśli nie mają na to ochoty. Oznacza to, że gdy jesteście zmęczeni lub zirytowani, warto mimo tego poświęcić sobie wzajemnie czas. Relacje, które prosperują, wykazują konsekwentne zaangażowanie w związek.

Brak aktywnego wysiłku poświęconego na tworzenie satysfakcjonującej relacji romantycznej, najprawdopodobniej będzie skutkować narastającymi problemami w związku.

Poniżej opisuję kilka wskazówek, które mogą odpowiedzieć na wątpliwość, jak odbudować więź w związku:

Wyrażanie swoich potrzeb

Każdy z nas ma jakieś potrzeby. Jeśli o nich nie mówimy lub nie robimy nic, aby je zrealizować, odbije się to negatywnie na naszym samopoczuciu i relacjach z innymi ludźmi. Często spotykam się z przekonaniem, że mówienie o swoich potrzebach w związku jest oznaką słabości, wiąże się z ryzykiem odrzucenia bądź zranieniem partnera.

Marek, czyli bohater naszego wpisu nie mówił początkowo swojej żonie o potrzebie bycia zauważanym i docenionym, ponieważ obawiał się, że jeśli to zrobi, okaże słabość. Tym samym tłumił w sobie wiele smutku, frustracji i żalu. Kończyło się to często wybuchami złości, które prowadziły do ostrych kłótni w jego małżeństwie.

Gdy otwarcie i na bieżąco komunikujesz o swoich potrzebach partnerowi, zwiększasz prawdopodobieństwo ich realizacji oraz regulujesz swoje emocje. Tym samym druga strona ma szansę nauczyć się od Ciebie tego samego, co może obopólnie prowadzić do zwiększenia satysfakcji i umocnienia więzi w waszym związku.

Aktywne słuchanie

Aktywne słuchanie to umiejętność uważnego słuchania emocji i potrzeb drugiej osoby oraz reagowania w sposób troskliwy i wspierający. Jeśli szczerze wsłuchasz się w to, co Twój partner chce Ci zakomunikować, dajesz mu poczucie, że jest dla Ciebie kimś ważnym, a to pozwala zbudować głębsze emocjonalne połączenie i intymność.

Aktywne słuchanie umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb i intencji partnera, dzięki czemu budujemy jeden z fundamentów silnej więzi. Podczas aktywnego słuchania warto dać czas i przestrzeń partnerowi na to, co chce nam przekazać (bez zbędnych wtrąceń). Jednocześnie wczuwamy się w emocje drugiej strony, będąc dla niej „emocjonalnym kontenerem” — uważnie śledząc jej reakcje i dostosowując się do nich.

Bycie dla siebie wsparciem

Związek romantyczny jest przestrzenią do realizowania wartości wsparcia. Jeśli nie czujemy się w związku wspierani lub wręcz podcina się nam skrzydła, nie możemy wieść życia pełnego i wartościowego.

Zwykłe słowa wsparcia w rodzaju: „Dasz radę, wierzę w Ciebie” mają ogromną moc. Jeśli masz wrażenie, że więź w Twoim związku została nadwątlona, zacznij od stworzenia warunków, gdzie wzajemne wsparcie jest priorytetem. Wsparcie może mieć wymiar praktyczny (np. pomogę Ci z projektem do pracy) lub emocjonalny (np. aktywne słuchanie, okazywanie zrozumienia).

Wspólnie realizowane czynności i cele

Jak odbudować więź w związku, jeśli nie spędza się wspólnie czasu? To niemożliwe. Zastanów się więc, jak możesz zaplanować czas, w którym zrobisz coś razem ze swoim partnerem. Wspólne gotowanie, wyjście na spacer, wycieczka, czy może kurs tańca? Istnieje wiele możliwości. Warto przy tym zastanowić się, jakie czynności mogą być przyjemne dla was obojga. Następnie przyda się konkretny plan, kiedy, jak i gdzie spędzicie czas razem.

Innym dobrym pomysłem, aby na nowo się do siebie zbliżyć, jest wspólnie realizowany cel. Może zaczniecie razem biegać i przygotujecie się do maratonu? Może chcecie przepracować pewne problemy w gabinecie terapeuty dla par lub macie marzenie o wycieczce na Karaiby? Cel, do którego możecie wspólnie dążyć, jest świetnym sposobem na umacnianie więzi w związku, ponieważ wymaga obopólnego zaangażowania i daje poczucie, że razem można więcej.

Jeśli czujesz, że Twoja więź z partnerem uległa nadwątleniu i szukasz praktycznych rozwiązań dla tego problemu, zapoznaj się proszę z moimi usługami: Relacje międzyludzkie i związki.

KATEGORIE

Marcin Kwieciński

Jestem psychologiem o specjalności klinicznej. Pomagam w uwalnianiu się od trudnych emocji, budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz osiąganiu celów osobistych.

KATEGORIE

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Poczytaj o konsultacjach, które proponuję lub wyślij do mnie maila z krótkim opisem problemu.

KONSULTACJE

– LUB –

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ