Czym są czerwone flagi w związku? Czy ich obecność oznacza, że związek nie jest udany i należy go zakończyć? W tym wpisie odpowiemy na te pytania.

Czym są czerwone flagi w związku?

Czerwone flagi w związku oznaczają, że dana osoba prawdopodobnie nie może tworzyć zdrowej relacji, a wspólne kontynuowanie związku mogłoby być emocjonalnie niebezpieczne.

Warto zwrócić uwagę, że często możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że mamy do czynienia z partnerem, który na nas destrukcyjnie wpływa. Poprzez różnego rodzaju manipulacje może on wówczas ukrywać problem przed naszą świadomością. Ponadto pojawienie się czerwonej flagi w związku może zająć trochę czasu (np. kilka miesięcy lub lat po poznaniu się).

Czerwone flagi wskazują powód do zerwania lub wycofania się ze związku (szczególnie jeśli powtarzają się mimo naszych próśb). Można powiedzieć, że mają uniwersalny charakter – na pewne rzeczy po prostu nie powinniśmy pozwalać w żadnej relacji. Poniżej opisuję najczęstsze czerwone flagi, które mogą być poważnymi problemami w związku:

Uzależnienia

Do najczęstszych uzależnień należą: uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu. W praktyce każde uzależnienie może przysporzyć ogrom problemów nie tylko dla osoby uzależnionej, ale dla jej bliskich. Jakiś czas temu pracowałem z kobietą, która cierpiała z powodu uzależnienia męża od gier komputerowych, który poświęcał na nie całe dnie – tracąc pracę i kontakt z dziećmi.

Każde uzależnienie może występować w wielu formach i różnym nasileniu. Życie z hazardzistą, który jest w procesie leczenia to co innego, niż życie z kimś, kto mimo naszych próśb, codziennie wydaje pieniądze w kasynie. Podobnie ktoś, kto pije kilka piw trzy razy w tygodniu różni się od osoby, która nadużywa alkoholu w sposób, który destrukcyjnie wpływa na jej pracę.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli uzależnienie prowadzi Twojego partnera do krzywdzenia Cię fizycznie lub emocjonalnie, to wyraźny znak, żeby zacząć przygotowywać się do rozstania.

Przejawy przemocy

Ktoś, kto przejawia przemoc wobec Ciebie, innych ludzi lub zwierząt nie jest odpowiednim materiałem na partnera. To wyraźny pokaz tego, jak dana osoba radzi sobie z emocjami bądź jaki poziom empatii wykazuje wobec innych.

W praktyce przemoc w żadnej postaci nie powinna być tolerowana w zdrowych związkach.

Sprzeczne cele relacyjne

Sprzeczne cele relacyjne mogą stanowić czerwoną flagę w związku. Jeśli Twój partner zawsze mówił o tym, że nie chce brać ślubu, tymczasem małżeństwo jest dla Ciebie niezmiernie ważne, warto rozważyć, czy jesteś w stanie z niego zrezygnować, czy jednak chcesz wziąć ślub z kimś innym.

Jeśli Twój partner ma zupełnie inne potrzeby w związku np. z miejscem zamieszkania, posiadaniem rodziny bądź finansami, w perspektywie długoterminowej kontynuowanie waszej relacji może nie mieć sensu.

Kontrolująca natura partnera

Partner, który w jakikolwiek sposób Cię kontroluje, prawdopodobnie ma głębokie problemy osobiste, nad którymi musi pracować. Jeśli twój partner stara się kontrolować, z kim się spotykasz, dokąd idziesz, jak wydajesz pieniądze, co robisz w Internecie, jak wygląda twoje ciało, co jesz, a nawet, w co się ubierasz, to może być czerwona flaga, której lepiej nie ignorować.

Przy okazji chciałem zaznaczyć, że problem nadmiernej kontroli partnera może wynikać z patologicznej zazdrości. Wówczas trzeba zwrócić uwagę, czy problem ten był obecny od zawsze, czy pojawił się jako efekt zdrady w związku.

Partner poświęca Ci cały swój czas

Kiedy osoba, z którą tworzysz związek nie ma żadnych zajęć ani celów osobistych, istnieje ryzyko, że będziecie tworzyć niezdrową i niesatysfakcjonującą relację.

Gdy partner nieustannie pragnie uzyskać szczęście lub rozrywkę dzięki Twojej osobie, relacja ta może skutkować u Ciebie uczuciem urazy, niechęci i niezadowolenia.

Brak emocjonalnej intymności ze strony partnera

Jedną z najlepszych części bycia w romantycznym związku jest głęboka i autentyczna więź z drugą osobą. Dla niektórych intymność emocjonalna jest wyzwaniem, ale zawsze powinna być celem relacyjnym.

Partner, który nie wykazuje zainteresowania otwieraniem się i nawiązywaniem więzi nie jest w stanie stworzyć z Tobą zdrowego związku.

Podsumowanie

Lista czerwonych flag nie wyczerpała się w tym wpisie – na pewno istnieją inne sygnały, których nie powinniśmy ignorować w związkach. W praktyce jeśli od dłuższego czasu masz wrażenie, że Twój partner sprawia Ci cierpienie lub destrukcyjnie wpływa na jakość Twojego życia, warto przemyśleć, czy jesteś z właściwą osobą.

W niektórych przypadkach istnieje sens ratowania relacji, natomiast jeśli partner nie wykazuje oznak poprawy, prawdopodobnie najlepiej jest odejść. Zawsze warto omówić swoje wątpliwości na tym polu z terapeutą lub psychologiem, który pozwoli Ci z dystansem spojrzeć na pewne problemy.

KATEGORIE

Marcin Kwieciński

Jestem psychologiem o specjalności klinicznej. Pomagam w uwalnianiu się od trudnych emocji, budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz osiąganiu celów osobistych.

KATEGORIE

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Poczytaj o konsultacjach, które proponuję lub wyślij do mnie maila z krótkim opisem problemu.

KONSULTACJE

– LUB –

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ