Jak radzić sobie z rozproszeniami, które odciągają Twoją uwagę od istotnych spraw i obowiązków? Jeśli masz problem, aby skupić się na pracy lub nauce, warto poznać pewne strategie, które mogą pomóc.

Jak radzić sobie z rozproszeniami: skuteczne rozwiązania

Większość z nas zmaga się z wieloma rozproszeniami na przestrzeni dnia. Mimo że zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy skoncentrować się np. na stworzeniu projektu do pracy, posprzątaniu mieszkania lub na nauce języka, zawsze znajdzie coś, co możemy określić dystrakcją. Telefon od kolegi, nowy program TV, powiadomienie mediów społecznościowych, czy nawet zabiegający o głaski kot… Wszystko to może skutecznie wytrącić Cię ze skupienia na określonym zadaniu.

Osobiście mam tendencję do rozpraszania się i po dziś dzień strategicznie podchodzę do moich obowiązków. Gdy tego nie robię — marnuję swój czas, energię i inne zasoby, które mógłbym wykorzystać przy realizacji istotnych i często wymagających dla mnie zadań.

Jeśli zastanawiasz się, jak radzić sobie z rozproszeniami, podzielę się z Tobą wskazówkami, które były bardzo pomocne nie tylko dla mnie, ale również dla wielu moich klientów.

1. Rozpoznaj główne dystrakcje i ogranicz je

Świadomość tego, co jest przyczyną Twojego rozproszenia, jest pierwszym krokiem do tego, aby nad nim zapanować. Następnie warto zastanowić się, jakie rozwiązania możesz wykorzystać, aby poradzić sobie z określonymi dystrakcjami.

Jeśli nieustannie coś odciąga Twoją uwagę od ważnych spraw – stwórz prostą dwukolumnową tabelkę z podziałem na: DYSTRAKTORY i JAK JE OGRANICZYĆ/WYELIMINOWAĆ, a następnie ją wypełnij. Przykład poniżej:

Ta prosta strategia dobitnie uświadomi Ci, jakie rozproszenia zazwyczaj rozwalają Ci konstruktywny plan dnia. Przy okazji w odpowiedzi na te utrudnienia tworzysz coś, co ma je ograniczać lub całkowicie eliminować. Tego rodzaju zapiski mogą być świetną „ściągą”, z której możesz korzystać za każdym razem, gdy masz zamiar produktywnie spędzić czas i zapanować nad harmonogramem zajęć.

2. Ustal priorytety

Oprócz ograniczania dystrakcji przyda się również lista najważniejszych zadań. Taką listę warto tworzyć każdego dnia, który ma być w zamiarze produktywny. Mając świadomość tego, jakie działania powinno się w określonym czasie podjąć, ułatwiasz sobie proces zaangażowania w istotne sprawy.

Twoja lista zadań może być podstawą dla ustalenia priorytetów. Jakie sprawy są w danym dniu najważniejsze? Jaki obowiązek jest pilny? Jakie rzeczy mogą poczekać? Za każdym razem, gdy wykorzystuję tzn. metodę kwadratowej karteczki zadaję sobie tego typu pytania, wybierając maksymalnie 3 najważniejsze zadania w danym dniu. Karteczka przypomina mi nieustannie o priorytetach, a ja mam mniejszą skłonność do tego, aby np. rozproszyć się mniej znaczącymi działaniami.

3. Zastosuj technikę czasu blokowanego

Czas blokowany to strategia zarządzania czasem, która będzie chronić Cię przed wpadaniem w chaos działań i rozproszeń. Jeśli zarezerwujesz sobie (np. w kalendarzu w smartfonie) 2 godziny na prace w ogrodzie, łatwiej będzie Ci poświęcić się wyłącznie tej czynności.

Czas blokowany umożliwia skupienie się na pojedynczej rzeczy na raz, ponieważ intencjonalnie planując określone działanie i gospodarując sobie na nie odpowiedni czas, zwiększasz prawdopodobieństwo produktywnej pracy skoncentrowanej na jednym zadaniu.

Dobrym pomysłem jest blokować czas np. na początku każdego tygodnia, a nawet miesiąca. W przeciwnym wypadku zawsze możesz znaleźć inne aktywności, które tylko z pozoru będą wymagały natychmiastowej realizacji. W ten sposób istotne sprawy będą ginąć w morzu dystrakcji i innych pokus. Uprzednio określona intencja rezerwacji czasu redukuje ryzyko pojawienia się tego problemu.

Jeśli masz potrzebę skonsultowania własnych trudności w zakresie problemów z organizacją, motywacją lub zarządzaniem czasem, zachęcam Cię serdecznie do zapoznania się z moimi usługami w tym zakresie: Produktywność i osiąganie celów.

KATEGORIE

Marcin Kwieciński

Jestem psychologiem o specjalności klinicznej. Pomagam w uwalnianiu się od trudnych emocji, budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz osiąganiu celów osobistych.

KATEGORIE

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Poczytaj o konsultacjach, które proponuję lub wyślij do mnie maila z krótkim opisem problemu.

KONSULTACJE

– LUB –

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ