Jak pokonać opór przed działaniem? Zastanówmy się, jakie konkretne rozwiązania pomogą Ci w realizacji Twoich celów nawet wtedy, kiedy „tego nie czujesz”.

Opór przed działaniem jako powszechny problem

Być może od tygodni odkładasz na później ważną rozmowę z szefem. Może ciągle zapisujesz się na siłownię, ale na nią nie uczęszczasz albo wyznaczasz sobie inne cele, ale się do nich nie zbliżasz. A może po prostu masz gorszy dzień i nie masz ochoty na żadne działanie.

Większość z nas doskonale zna ten problem. To frustrujące, niepokojące, a nawet wyczerpujące, gdy od dłuższego czasu nie potrafimy zabrać się za istotne rzeczy. Trudno jest obejść opór przed podjęciem konstruktywnego działania, mimo to istnieją rozwiązania, które mogą pomóc.

Poniżej przeczytasz o sposobach, które pozwolą Ci zneutralizować blokady przed robieniem tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

Rozpoznaj i przepracuj blokady motywacyjne

Gdy czujemy wewnętrzny dyskomfort na samą myśl o konstruktywnych działaniach, prawdopodobnie zmagamy się psychologicznym oporem. Coś w nas (a konkretniej: jakaś część nas) rozpoznaje określone zadanie jako zagrażające lub generujące nieprzyjemne emocje.

Warto więc zacząć od uświadomienia sobie, co tak właściwie sprawia, że nie chcę podjąć jakiegoś działania. Przykład: jeśli chcę zmienić pracę, ale nie działam w tym kierunku – co jest tego przyczyną? Odpowiadając na to pytanie, być może zorientujesz się, że nie możesz się zabrać do szukania nowej posady, ponieważ: a) jest to żmudny proces, b) obawiasz się, że nowa praca będzie jeszcze gorsza od poprzedniej, c) stracisz kontakt ze znajomą z obecnego etatu.

Wymienione przykłady obrazują nam problem tzn. blokad motywacyjnych. W procesie pomocy psychologicznej przepracowujemy tego rodzaju przeszkody na poziomie praktycznym i/lub psychologicznym.

Jeżeli np. nudzi Cię przeglądanie ofert pracy, znajdź w tym procesie jakieś urozmaicenie lub wyzwanie. W przypadku obaw o to, czy nowa praca spełni Twoje oczekiwania, rozważ za i przeciw zmianom w tym zakresie (a jeśli to nie wystarcza, przepracuj problem z psychologiem). Zmartwienie, że stracisz kontakt ze swoją świetną koleżanką można np. zredukować poprzez uzmysłowienie sobie, że tę relację można nadal utrzymywać, a w nowym miejscu pracy istnieje możliwość nawiązywania nowych znajomości.

Jak widzisz w większości przypadków jesteśmy w stanie zaadresować obawy związane z oporem przed podjęciem określonego działania. Zazwyczaj jednak nie mamy w zwyczaju przyglądać się tym zmartwieniom, przez co są one źródłem z pozoru niezidentyfikowanego dyskomfortu na myśl o zmianach.

Gdy znajdziemy praktyczne i psychologiczne rozwiązania dla wszystkich blokad motywacyjnych w obliczu określonego działania, znaczna część oporu przed jego podjęciem samoistnie się wygasi.

Zastąp samokrytykę wsparciem dla siebie

Jeśli stosujesz samokrytykę, aby zmobilizować się do pracy, prawdopodobnie zauważasz, że strategia ta nie zawsze działa. Badania wykazały związek między samokrytyką a niezdrowym, unikającym zachowaniem, takim jak oglądanie telewizji, granie w gry wideo lub przejadanie się.

Mamy tendencję do opierania się jakiemukolwiek przymusowi. Każde „muszę” lub „powinnam” może dać tymczasowy efekt, natomiast nie jest to długoterminowa i solidna metoda na motywowanie się. Wewnętrzny krytyk bywa przydatny, problem pojawia się jednak wtedy, gdy zaczyna „dolewać oliwy do ognia”, wprowadzając nas w poczucie winy bądź wstydu.

Czy bardzo krytyczny szef może mobilizować do pracy swoich pracowników? Owszem, ale kto chce długo pracować u boku takiego człowieka? Dlatego warto rozpoznawać treść dialogu, który rozgrywa się w Twojej głowie, gdy tylko masz podjąć jakieś ważne zadanie. Łagodniejsze i bardziej wyrozumiałe podejście do siebie jest kluczowe, gdy chcesz z naturalnie większą chęcią zająć się konstruktywnym działaniem.

Jeśli potrzebujesz chwilę przerwy na odpoczynek i masz taką możliwość – zrób to. Jeśli możesz dać sobie kilka słów wsparcia (np. „Dasz radę”, „Wystarczy zacząć, później pójdzie już z górki”, „Po zrobieniu zadania trzeba będzie się nagrodzić”). Relacja, jaką tworzysz samemu ze sobą, jest bardzo istotna w kontekście blokad motywacyjnych i warto o nią dbać.

Połącz się ze swoim „dlaczego”

Wychodzimy z założenia, że chcesz działać w kierunku celów, które są dla Ciebie ważne i wartościowe. Dyskomfort, stres i wysiłek to często nieodłączne elementy ścieżki osobistego szczęścia i życiowej satysfakcji.

W procesie pomocy psychologicznej pracujemy nad określeniem wartości w przypadku blokad motywacyjnych. Czasami możemy zapomnieć, dlaczego tak naprawdę chcemy coś osiągnąć. Twoje wartości i autentyczne potrzeby mogą być nieocenionym paliwem napędowym w przypadku realizacji celów.

Nawet jeśli zmagasz się z oporem przed podjęciem działania, przywołanie swojego „dlaczego” może być ogromnym motywatorem.

Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z odkładaniem na później ważnych dla Ciebie działań lub celów i szukasz kompleksowych rozwiązań dla tego problemu, serdecznie zapraszam do zapoznania się z rozwiązaniami, które proponuję: Produktywność i osiąganie celów.

KATEGORIE

Marcin Kwieciński

Jestem psychologiem o specjalności klinicznej. Pomagam w uwalnianiu się od trudnych emocji, budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz osiąganiu celów osobistych.

KATEGORIE

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Poczytaj o konsultacjach, które proponuję lub wyślij do mnie maila z krótkim opisem problemu.

KONSULTACJE

– LUB –

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ