Pomoc psychologiczna online staje się coraz częściej wybieraną formą współpracy z psychologiem. Liczne technologie komunikacyjne (np. Skype, WhatsApp, Messenger, Zoom) pozwalają na łatwe i komfortowe korzystanie z tego typu usług. Warto rozważyć plusy i minusy tego rozwiązania.

Czy pomoc psychologiczna online działa?

Pamiętam, że osobiście niechętnie podchodziłem do pomocy online – byłem święcie przekonany, że nic nie może zastąpić tradycyjnej wizyty w gabinecie. Kiedyś nawet specjalnie przebyłem ponad 300 km, żeby odbyć konsultację z pewnym specjalistą z Warszawy!

Dużo się zmieniło, kiedy sam zacząłem oferować usługi online, pracując z ludźmi z całego świata. Szybko doszedłem wówczas do wniosku, że praca z moimi klientami w gabinecie w Bydgoszczy nie różni się od sesji prowadzonej przez np. platformę Skype. Osiągałem bowiem te same rezultaty w procesie terapeutycznym, dostrzegając dodatkowo szereg innych korzyści wynikających z nowego podejścia.

Zrozumiały jest jednak pewien opór przed pomocą online, który wiąże się często z przekonaniem, że tylko spotkanie twarzą w twarz z psychologiem może dać efekty terapeutyczne. Temat ten obrósł w wiele błędnych mitów i wątpliwości w rodzaju: „Czy to rzeczywiście działa?”, „Czy czegoś nie tracę, korzystając z pomocy online?”, „Jak to ma w zasadzie wyglądać?” itd.

Potencjalne przeszkody i mity związane z pomocą online

Jedną z największych obaw związanych z terapią online jest to, że psycholodzy nie mają możliwości pełnej obserwacji pacjenta – co zwykle jest podstawowym elementem diagnozy i procesu terapeutycznego.

Kamera internetowa może nie zapewniać odpowiedniej jakości obrazu, podobnie jak mikrofon może nie uchwycać subtelnych zmian w tonie głosu. Wówczas wgląd z zachowanie klienta jest nieco ograniczony. Z moich doświadczeń wynika, że dzieje się to jednak bardzo rzadko.

Najczęściej problemem jest niedoświetlone pomieszczenie, w którym klient odbywa konsultację lub zakłócenia płynności połączenia internetowego. Są to jednak trudności, które zazwyczaj jesteśmy w stanie wyeliminować. W praktyce tego rodzaju przeszkody nie wpływają istotnie na przebieg procesu pomocy psychologicznej.

Psycholog online – co mówi nauka

Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność pomocy psychologicznej online. Oto niektóre z nich:

  • Badanie z 2014 roku opublikowane w Journal of Affective Disorders wykazało, że leczenie depresji za pośrednictwem komunikatorów online było tak samo skuteczne, jak tradycyjna terapia w gabinecie.
  • Badanie z 2018 roku opublikowane w Journal of Psychological Disorders wskazało, że terapia poznawczo-behawioralna online jest: „efektywną, akceptowalną i praktyczną formą opieki zdrowotnej” w przypadku leczenia zaburzeń takich jak: depresja endogenna, ataki paniki, fobia społeczna i lęk uogólniony.
  • Barak i inni (2008) przeprowadzili metaanalizę badań w łącznej grupie 9 tysięcy osób, które potwierdziły brak różnic w skuteczności między interwencjami bezpośrednimi (twarzą w twarz), a interwencjami online.
  • Badanie z 2014 roku opublikowane w Behaviour Research and Therapy wykazało, że terapia poznawczo-behawioralna online była skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych. Leczenie było opłacalne dla pacjentów, a pozytywne rezultaty uzyskane w procesie terapeutycznym utrzymywały się po roku obserwacji.

Można więc z dużą pewnością potwierdzić, że psycholog online jest równie skuteczny, co psycholog pracujący twarzą w twarz. Co więcej, istnieje wiele plusów wiążących się z korzystaniem z pomocy online.

Korzyści wynikające z pomocy psychologicznej online

Pomoc psychologiczna online oferuje wiele korzyści, których nie zapewnia tradycyjna terapia twarzą w twarz. Obejmują one między innymi:

  • Oszczędność czasu i energii, której nie trzeba przeznaczać na dojazd do gabinetu,
  • Większy komfort i poczucie bezpieczeństwa (np. osoby z fobią społeczną czują się pewniej w zaciszu swojego domu niż podczas bezpośredniej rozmowy z psychologiem w gabinecie).
  • Osoby mieszkające w odosobnionych miejscach lub takie, które mają problemy z transportem mogą w komfortowych warunkach korzystać z pomocy online z własnego domu,
  • Dogodniejsze terminy konsultacji (psycholog może pracować online w elastycznych godzinach),
  • Osoby będące w podróży, mają możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa z każdego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do internetu.

Kolejnym plusem jest fakt, że jeśli rozważasz skorzystanie z pomocy psychologicznej online, masz szeroki dostęp do wielu tysięcy specjalistów (rzecz jasna nie tylko mieszkających w Polsce). Zachęcam Cię do zapoznania się z moimi usługami w tym zakresie.

KATEGORIE

Marcin Kwieciński

Jestem psychologiem o specjalności klinicznej. Pomagam w uwalnianiu się od trudnych emocji, budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz osiąganiu celów osobistych.

KATEGORIE

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Poczytaj o konsultacjach, które proponuję lub wyślij do mnie maila z krótkim opisem problemu.

KONSULTACJE

– LUB –

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ