ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Jak zrealizować postanowienia noworoczne – 3 wskazówki

, Motywacja



Psychologia społeczna wyraźnie wskazuje: jesteśmy kiepscy w realizowaniu postanowień noworocznych. W badaniu, w którym wzięło udział 3 tysiące osób, tylko 12% osiągnęło swoje noworoczne cele. Co możemy zrobić, aby ta statystyka uległa zmianie? Oto garść praktycznych wskazówek.

1. Ogranicz swoje cele noworoczne do najważniejszych/najważniejszego

Wiele osób „zasypuje się” ogromem postanowień na nowy rok, co niestety bywa kiepskim pomysłem. Jeżeli obiecujesz sobie, że w nadchodzących 12 miesiącach schudniesz 10 kg, napiszesz e-booka, będziesz regularnie pływać, medytować, oszczędzać pieniądze i rzucisz palenie, to istnieje naprawdę niewielka szansa, że dotrzymasz słowa.

Długie listy celów budzą lęk i przytłoczenie obowiązkami, które się z tym wiążą. Jeśli przez lata praktyka ta budziła u Ciebie więcej wyrzutów sumienia niż satysfakcji i poczucia progresu, warto zmienić strategię. Stworzenie takiej listy jest przydatne, ale tylko po to, aby zorientować się, jaki cel okaże się dla Ciebie priorytetem na nowy rok.

Jak to zrobić? Po spisaniu listy, wykreślaj z niej kolejno wszystkie cele, które wydają się mniej ważne od innych celów. Rób to do momentu, aż pozostanie Ci jeden, maksymalnie dwa postanowienia na nowy rok. Zapytaj siebie: „Co jest dla mnie obecnie najważniejsze? Realizacja, jakiego celu najbardziej popchnie moje życie do przodu?”.

W ten sposób znajdziesz swoją „gwiazdę polarną”, w kierunku której będziesz dążyć przez cały rok. Dzięki takiej strategii wszystkie Twoje zasoby w postaci czasu, energii i uwagi będą ukierunkowane na jeden konkretny obszar, a to zwiększa szanse na sukces. Pamiętaj, że rozproszenie mnogością postanowień sprawia, że w efekcie nie dotrzymujesz żadnego z nich.

2. Rozbij cel na kilka etapów

„Żeby zjeść słonia, trzeba to zrobić kawałek po kawałku”. Zgodnie z zasadą metody Gettings Things Done – twórz projekty ze swoich celów, dzieląc je na mniejsze zadania.

Powiedzmy, że chcesz zmienić ścieżkę kariery w nadchodzącym roku. To duży cel, który może budzić lęk, jednak gdy rozbijemy go na kilka etapów, nie wydaje się już taki straszny: 1) Zastanowić się nad dostępnymi, realistycznymi opcjami, 2) Porozmawiać z rodziną o swoich pomysłach, 3) Znaleźć mentora/doradcę zawodowego, 4) Umówić się na konsultację, 5) Zapisać się na odpowiednie kursy/szkolenia/studia, 6) Założyć własną działalność/szukać pracy w nowym obszarze zawodowym.

Gdy wiesz, jak mniej więcej wygląda droga do osiągnięcia Twojego celu, zyskujesz klarowną wizję, która przekuwa chaotyczne myśli w rzeczywiste plany. Zastrzyk motywacji to dodatkowy element uboczny rozbijania dużych postanowień noworocznych na mniejsze kawałki.

3. Spisz wszystkie ewentualne przeszkody na drodze do osiągnięcia Twoje celu i działania, które pomogą Ci je przezwyciężyć

Kiedy myślisz o swoich postanowieniach noworocznych, możesz zapomnieć o licznych przeszkodach, które mogą Cię od nich oddalić. Dlatego warto poświęcić czas na to, aby „przechytrzyć” wroga i już dziś stworzyć plan działania, który przyda się w razie problemów lub zapobiegnie im.

Dla przykładu – co może stanąć Ci na przeszkodzie, jeśli postanawiasz, że od nowego roku będziesz uczęszczać na siłownię cztery razy w tygodniu? Wyjazdy? Brak organizacji lub motywacji? A może bóle pleców, które gnębią Cię od kilku miesięcy?

Powiedzmy, że obawiasz się, że zabraknie Ci chęci do treningów. Spisz na kartce rozwiązania, które mogą pomóc Ci w zmotywowaniu się, np. zaangażowanie w treningi wspierającego znajomego, śledzenie postępów (wymiary, waga ciała), stworzenie listy powodów, dlaczego chcesz ćwiczyć na siłowni. Dzięki temu już dzisiaj uświadomisz sobie, jakie działania możesz wdrożyć w celu radzenia sobie z ewentualnymi przeszkodami.

*   *   *

Nowy rok to nowe szanse i wyzwania. Jeżeli przestaniemy narzucać sobie nierealistyczne cele i jednocześnie skupimy się na jednym obszarze w naszym życiu, który wymaga zmiany, znacznie zwiększamy prawdopodobieństwo, że nadchodzące 12 miesięcy będzie dla nas dobrze wykorzystanym czasem.