ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Jak osiągnąć cel?

, CoachingJak dążyć do celu, aby go osiągnąć? Podążanie swoją ścieżką nie jest najprostszą rzeczą na świecie, dlatego tak ważne jest znalezienie tego właściwego dla siebie zamierzenia, co zresztą jest już przeze mnie opisane w wpisie: “Jak znaleźć swój życiowy cel?”. W innym wypadku nie starczy nam sił i wiary na realizację czegoś, co nie nie jest zgodne z naszymi naturalnymi predyspozycjami. Kontynuując moje wywody w tej kwestii, zastanowimy się nad samą drogą do celu i aspektami, które się z nią wiążą.

Życiowy cel

Cele mogą być różne – schudnę 10 kg, nauczę się grać na trąbce, zdobędę czarny pas w taekwondo. Wszystko to jednak nie są rzeczy, o których będę pisał, ponieważ chcę się skupić na czymś większym, bardziej złożonym. Życiowy cel to coś, co ma sprawić, że już sama droga do niego będzie nadawać sens Twojemu istnieniu. To coś, co prawdopodobnie przez wiele lat Ci się nie znudzi, coś co będziesz bezwzględnie kochał i co będzie pozwalało Ci sięgać po szczęście każdego dnia. Zazwyczaj jest to wykonywanie jakiegoś zajęcia bądź pracy, dającej Ci radość, satysfakcję i najczęściej generujące również niezłe pieniądze. Bo kiedy robimy to, co kochamy – w końcu jesteśmy w tym tak dobrzy, że zawsze znajdzie się ktoś gotów nam za to zapłacić. Produkt bądź praca mająca źródło w pasji jest czymś poszukiwanym, jest to coś deficytowego, wspaniałego i wyjątkowego.

Po tym jak jasno określiłeś swój cel i jesteś przekonany, że wybrałeś coś właśnie dla siebie – zaczynasz rozumieć, że nie musisz z oporem podchodzić do nauki i rozwoju w kierunku celu, robisz to z pasją niosącą przyjemność i zadowolenie. Podjęcie decyzji w tej kwestii, to dopiero pierwszy, koślawy kroczek w stronę sukcesu. Ale jakżeż dla nas ważny! Zauważ, że podejmując taką decyzję a nie inną – zaczynasz podróż. I właśnie ta misja powinna wprawiać Twoją duszę w ruch, wywołujący potężną wibrację w Twoim świecie. Jeżeli Twój cel został obrany właściwie, nie będziesz musiał, w jakiś szczególny sposób, zmuszać się do jego osiągania. Jeśli już na tym etapie nie masz motywacji do działania, to znaczy, że Twój wybór był niewłaściwy i musisz zacząć szukać czegoś innego.

Oczywiście realizacja Twojego zamierzenia będzie wymagać od Ciebie nie lada wysiłku, pracy i czasu, jednak to wszystko będzie przebiegać w podniosłej atmosferze, zaczniesz się łapać na tym, że nie wyobrażasz sobie życia bez działania w stronę docelowego sukcesu. Tak jak zawodowy sprinter codziennie wybiegający na poranny trening w lesie, jak aktor ćwiczący przez wiele godzin swoje role przed lustrem, jak biznesmen, który cały czas zastanawia się jak pomnożyć swoje pieniądze – tak Ty będziesz naturalnie zmotywowany, aby nieugięcie dążyć do celu. Szczególnie jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek.

1. Podejmij następny krok i zacznij działać.

William Blake powiedział niegdyś: “Ten który pragnie i nie działa, karmi zarazę.” Najważniejsze, to zacząć działać, na tyle, na ile pozwalają nam możliwości. Zastanów się, jaki jest pierwszy krok, który możesz podjąć. Każdy cel ma skromne początki i składa się z kilku etapów, których musisz kolejno doświadczyć, aby posuwać się do przodu.

Przykładem może być historia Dave’a Grohl’a, czyli frontmana zespołu Foo Fighters, który rozpoczął wielką karierę jako perkusista w legendarnej Nirvanie. Jako młody chłopak postanowił, że zostanie gwiazdą rocka. Zaczynał od dwustrunowej gitary do gry flamenco a pierwszą perkusję stworzył z łóżka, krzesła i poduszki, która służyła za werbel. Jak sam stwierdził w swojej biografii: “Słuchałem płyt i grałem na tej swojej perkusji, aż szyby parowały od gorąca”. Następnie Dave zaczął nagrywać to wszystko na taśmę i założył zespół, by w końcu zacząć występować przed publicznością.

Zauważ, że wielu wybitnych ludzi sukcesu zaczynało bardzo niewinnie, przechodziło przez wiele prób i doznawało porażek, mimo wszystko dalej działając i wykorzystując wszystko, co mieli wówczas pod ręką. Wic polega na tym, aby rozpoznać wszelkie dostępne opcje, które są w zasięgu, a dzięki którym jesteśmy w stanie przybliżyć się choćby o milimetr do naszego zamierzenia.

2. Wizualizuj życie, w którym Twój cel jest nową codziennością.

Odsyłam Cię do mojego poprzedniego wpisu na temat wizualizacji. Generalnie, jeżeli będziesz codziennie widział siebie jako osobę, która żyje upragnionym życiem, w końcu stanie się to rzeczywistością, ponieważ będziesz zaprogramowany, aby świadomie i podświadomie zmierzać do celu, który widzisz systematycznie w swoich myślach. W pewnym czasie nadejdzie moment, w którym stwierdzisz, że nie wyobrażasz sobie życia bez realizacji wizji, która już permanentnie siedzi w Twojej głowie i jest zakodowana w Twoim DNA. Dzięki wizualizacji, będziesz mógł zyskać również pogląd na to, jak wyglądać będą te wszystkie wspaniałe chwile, których będziesz doświadczał w przyszłości, co da Ci dodatkowego, motywującego kopa.

3. Wykaż się pokładami cierpliwości.

Nie zwracaj przesadnie uwagi na czas w swojej podróży. Dążąc do celu, musisz zdawać sobie sprawę, że jego pełne osiągnięcie może zająć lata a może nawet całe życie. Cierpliwość pomoże Ci zachować spokój, kiedy sprawy nie będą szły po Twojej myśli. Zaufaj swojej pasji i bądź przekonany o tym, że działasz w słusznej sprawie, która powinna wypełniać całego Ciebie. Bo jeśli to nie ten cel, to jaki sens ma poświęcanie się czemuś, co nigdy nie będzie Cię do końca zadowalać? Poświęć się dla sukcesu a jego owoce będą Cię karmiły od początku do końca Twojej drogi.

4. Pogódź się z porażką.

Aby uwolnić się od presji i cieszyć się z samego już procesu osiągania celu, musisz pogodzić się z faktem, że możesz polec w podróży i Twoje plany mogą się po prostu nie ziścić. Że być może nie starczy Ci sposobności, sił i dotknięcia złotego paluszka zwanego szczęściem w odpowiednim momencie. Wyobraź sobie, jak bardzo jest to wyzwalające uczucie! Godząc się z porażką, dajesz sobie margines błędu. I kiedy coś przestanie iść po Twojej myśli, a na pewnym etapie na pewno tak będzie – będziesz w paradoksalny sposób bardziej odporny na wszelkie wyboje losu, które Cię spotkają. Dzięki takiej postawie nie poddasz się przy pierwszym lepszym zakręcie i łatwiej będzie Ci się podnieść, żeby iść dalej.

5. Bądź systematyczny i konsekwentny.

Nie możesz się łudzić i czekać, aż Twój cel sam się urzeczywistni, albo że jego osiąganie przyjdzie Ci lekko i gładko. Proces dążenia do celu, nawet jeśli jest pasjonujący, zawsze będzie od Ciebie wymagał systematyczności i konsekwencji. Przeznacz odpowiednią ilość czasu na dążenie do przyszłego sukcesu i nie zbaczaj z głównego kursu. “Ceną doskonałości jest dyscyplina. Kosztem miernoty – rozczarowanie.” – mawiał William Arthur Ward. Jeżeli nie wstaniesz z kanapy i nie zaczniesz działać w systematyczny sposób – nie osiągniesz niczego poza rozczarowaniami i dręczącym poczuciem niespełnionych pragnień.

6. Ciesz się z podróży.

Doceniaj każdą chwilę, która przybliża Cię do celu. Jeżeli podjąłeś właściwą decyzję, co do swojego życiowego planu, będziesz miał możliwość odczuwania satysfakcji i radości już na samym początku Twojej drogi. Kiedy dopniesz swego, poczujesz, że to właśnie proces zmierzania do celu był w tym wszystkim najważniejszy. Sukcesy będą się pojawiać naprzemiennie z porażkami, dlatego skup się na tym wyjątkowym stanie, który niejednokrotnie będzie wymagał od Ciebie wysiłku, ale da Ci niemierzalną frajdę i poczucie, że Twoje życie ma wyjątkowy cel, który jest Twoim powołaniem. Daj się ponieść każdej chwili spędzonej w dążeniu do docelowego sukcesu.

Podsumowując, trzeba zaznaczyć, że pasja ma być tylko i aż Twoim motorem napędowym w procesie zmierzania do celu. Jednak, to jak pokierujesz swoim losem i na jakie działania poświęcisz swój cenny czas, który kiedyś i tak się skończy, zależy od tego, na ile mądrze podchodzisz do realizacji swojego zamierzenia. Czasami musimy spaść na samo dno i zostać odrzuceni przez los, który wydaje się niezmiernie bezlitosny, aby rzeczywiście zrozumieć, że tylko dążenie i osiąganie swojego życiowego celu, może dać nam długofalową radość i szczęście. Dlatego warto uświadomić sobie jak najszybciej, że tylko poświęcenie się czemuś co się kocha, może zamienić nasze życie w niekończącą się, niesamowitą przygodę.