ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Cele S.M.A.R.T.

, CoachingSamodzielnie potrafisz jasno precyzować swoje cele? Bomba. To najważniejszy krok, kiedy to wyruszasz w podróż po sukces. Ale, czy zdajesz sobie sprawę – jakiej jakości są te cele? To już zapewne inna para przysłowiowych, wędkarskich kaloszy. Okazuje się, że owszem – formułowanie zamierzeń to cholernie istotna sprawa, ale na ile sprytnie dostosujesz się do ich wyznaczania – na tyle Twoje działania będą dawać efekty. Narzędzie, które Ci w tym pomoże, ukrywa się pod chwytliwą nazwą S.M.A.R.T., stworzoną z akronimu do słów Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined. A więc, z czym to się je?

Otóż, każdy cel, który wyznaczasz powinien być:

Specyficzny

Twój cel musi być skonkretyzowany. Nie może być czymś, czego nie idzie jasno określić. Powinien być skupiony na jednym aspekcie działania bądź określonego zadania. Nie rozmieniaj się na drobne i wyznacz konkretnie, co wkrótce zamierzasz osiągnąć.

Mierzalny

Mierzalny, czyli będziesz mieć możliwość weryfikacji pt. “czy faktycznie tego dokonałem?”, słowem – gdy osiągniesz cel, wszystkie znaki na niebie i ziemi będą dawać Ci do zrozumienia – “Tak, zrobiłeś to towarzyszu!”. Objawia się to często komentarzami znajomych: “Ależ się zmieniłeś Janusz!”, jednym albo dwoma zerami na koncie więcej, czy też setką lajków pod zdjęciem, na którym z przemarzniętą twarzą, starałeś się wykrzesać uśmiech, machając równie przemarzniętą ręką w stronę aparatu na szczycie Mont Blanc.

Osiągalny

Twój cel musi być czymś w zasięgu Twoich możliwości. Nie możesz wierzyć w disneyowskie filmy i łudzić się, że w miesiąc uda Ci się zbudować wymarzoną sylwetkę. Albo że przypadkiem w małym, polskim pubie, spotkasz Taylor Schilling i ją poderwiesz, po czym połączy was wielka miłość (to nic, że nie znasz języka angielskiego – ona nauczy się polskiego). Niech Twój cel będzie realny, jak nokautujące, prawe sierpowe, które wymierzał swoim przeciwnikom Mike Tyson w ’87. W coachingu jest to szczególnie ważne, ponieważ i klient, i coach, mogą stracić motywację, gdy okaże się, że cel jest nieosiągalny lub musi minąć zbyt dużo czasu, aby pojawiły się jakiekolwiek efekty, co jest równie dołujące.

Istotny

Chyba najważniejsza rzecz. Twój cel musi być czymś istotnym dla Ciebie, czymś co ma pokrycie z Twoją pasją i pragnieniami pochodzącymi z duszy. Nie może być to coś, co “wydaje się słuszne, ale nie na tyle, aby było dla mnie ważne”. Kiedy cel ma dla Ciebie dużą wartość, ponieważ gdzieś tam w środku rozrywa Cię zamiar dążenia w jego kierunku – wygrałeś w tym aspekcie i podjąłeś dobry wybór.

Terminowy

Wyznaczając sobie określony czas na osiągnięcie zamierzenia, budzi się w nas coś takiego, jak uczucie pt. “Hej, tak na dobrą sprawę, nie ma większego problemu, aby ten cel osiągnąć” oraz: “Muszę spiąć tyłek i wziąć się do roboty, aby dotrzeć do sukcesu przed deadlinem”. I tak rodzi się dodatkowa motywacja, której na próżno szukać, chociażby w opróżnionym kubku po kawie. Określ mniej więcej, ile czasu zajmie Ci dojście do celu i działaj. Pamiętaj tylko, że niektóre ziarna potrzebują kilku dobrych miesięcy, aby w ogóle wypuścić pierwsze kiełki.

To jednak nie wszystko, okazuje się bowiem, że temat obfituje w bonus. Ktoś sprytny, a może raczej sprytniejszy – poszedł krok dalej i ulepszył opisywaną metodę, tworząc system S.M.A.R.T.E.R. – uświadamiając wszystkim, że kolejne, równie ważne aspekty celu, kryją się pod następnymi dwoma literkami: ‘E’ – Exciting, ‘R’ – Recorded.

Ekscytujący

Twój cel powinien sprawiać, że na samą myśl o nim robi Ci się ciepło. Gdy wyobrażasz sobie domek w południowym Meksyku, w którym spędzisz zasłużone lata odpoczynku jako rentier – dostajesz ogromnego kopa motywacyjnego. Kiedy będziesz wyciskał ostatnie krople potu na bieżni, gdzieś tam będzie nęcić Cię wizja Twojej przyszłości, w której przypominasz jednego ze Spartan z filmu “300”. A gdy postanowisz sobie, że będziesz spotykał się z wieloma kobietami do momentu, aż w końcu znajdziesz tą jedyną, wspaniałą – każda kolejna randka z nowo poznaną dziewczyną będzie ekscytująca, ponieważ to tak jakby za każdym razem jeść różne ciasta i torty w największej cukierni na świecie. W końcu trafisz na najsmaczniejszy wypiek.

Zapisany

O tym, jak bardzo istotne jest zapisywanie swoich celów, pisałem już wcześniej w wpisie: “Dlaczego warto zapisywać swoje cele?”.

Rozważ swoje cele, przez pryzmat powyższych zasad. Jeśli coś nie gra – zredefiniuj zamierzenia i zrób to jak należy – wtedy będziesz mieć pewność, że Twój cel to nie mrzonka i jest wiele podstaw by sądzić, że wszystko jest w zasięgu Twoich możliwości.