ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Wzorzec zmiany przekonań

, Techniki i metody



Każdy z nas posiada cały zestaw przekonań, które są percepcyjnymi filtrami rzeczywistości. Generalizują – więc często stanowią źródło wielu problemów, wypaczając realny obraz świata. Motywują – jeżeli jesteś przekonany, że musisz ciężko pracować w fabryce części do maszyn włókienniczych, aby zarobić na swoje utrzymanie – robisz to, ponieważ masz przeświadczenie, że w obecnej sytuacji to najlepsze wyjście. Łatwo dojść do wniosku, że całe nasze życie jest zbudowane na przeświadczeniach. W tym wpisie dowiesz się, jak zmieniać ograniczające Cię przekonania na te pożądane, za pomocą techniki NLP, której autorem jest “ojciec” programowania neurolingwistycznego – Richard Bandler.

Przekonania są w istocie czymś podlegającym ciągłym zmianom. Czasami wystarczy ustalić takie, które powinny być dla Ciebie korzystne. Świadomie je akceptując i wdrażając w życie. Oczywiście nie każde przekonanie, możesz sobie tak po prostu wbić do głowy, jak ostro zakończonego gwoździa w kawałek miękkiego drewna. Warto zastanowić się wtedy, co musiało by się konkretnego wydarzyć, abyś rzeczywiście mógł w to uwierzyć. Jeśli takie pytanie nie doprowadzi Cię do znalezienia rozwiązania – możliwe, że najlepszym na to sposobem będzie zastosowanie metody NLP.

Wzorzec zmiany przekonań – bo o tej technice jest mowa, nauczy Cię, jak za pomocą submodalności niszczyć stare przekonania i programować nowe, budujące. Opiszemy ją w 10 krokach:

1. Zastanów się, jakie ograniczające Cię przekonanie chcesz zmienić.

2. Jak reprezentuje się ten obraz, kiedy o nim myślisz? Ustal wszelkie submodalności, które wiążą się z tym przekonaniem. Chodzi o to, jak go widzisz, słyszysz i czujesz. Czy obraz jest wyraźny czy rozmazany, kolorowy czy czarno-biały? Czy się rusza? Jak daleko się znajduje od Ciebie? Czy jest otoczony ramką? Czy coś słyszysz tworząc taką projekcję? Jak tak, to jaki jest to dźwięk – głośny czy cichy, a może słyszysz jakiś głos – kto to jest? Takich cech wewnętrznej reprezentacji możesz znaleźć jeszcze bardzo wiele, być może nawet będziesz w stanie, powiązać z tym obrazem określony smak lub zapach.

3. Pomyśl teraz o czymś, co budzi Twoje wątpliwości lub o czymś, czego nie jesteś do końca pewien. Może być to np. twoje podejrzenie o prawdziwości pewnej teorii spiskowej, wątpliwość w istnienie życia po śmierci bądź zobrazowane pytanie – “czy gdzieś w Górach Skalistych, spokojnie żyje sobie Wielka Stopa?”. Podobnie, jak w poprzednim punkcie – skup się na wszystkich submodalnościach, które przedstawiają się w Twojej głowie, kiedy o tym myślisz.

4. Za pomocą tzn. analizy kontrastowej, zlokalizuj różnice między niepożądanym przekonaniem a wątpliwością, porównując obie reprezentacje. Mogą mieć np. inny odcień, wielkość, różnić się odległością.

5. Zrób test, zamieniając różniące się submodalności starego przekonania na te dotyczące wątpliwości. Za każdym razem, gdy będziesz przechodził do następnych submodalności, przywracaj każdą z nich do stanu pierwotnego.

6. Przemyśl, jakie nowe przekonanie, chciałbyś zaprogramować w swoim mózgu kosztem starego. Zastanów się dobrze, jakie będą tego konsekwencje. Odpowiedz sobie na pytanie: jak to nowe przekonanie wpłynie na Twoje otoczenie, relacje i jakość życia? Miej na uwadze wszystkie te rzeczy, w kontekście tych spraw.

7. W tym momencie masz możliwość efektywnej zamiany przekonania na wątpliwość. Wyobrażając sobie obraz starego przekonania – zmień jedną lub więcej, różniących się submodalności, które zostały przez Ciebie wcześniej zlokalizowane podczas kroku 4. Może to być np. różnica dynamiki obrazu – z filmu na fotografię.

8. Zmień teraz treść starego przekonania na nową, podczas gdy będziesz wprowadzał kolejną zmianę submodalności. Możesz np. powoli odsuwać w myślach obraz starego przekonania, do momentu, w którym nie będzie ono prawie wcale widoczne. Następnie wyobraź sobie, że wraca do Ciebie, już jako nowe przekonanie.

9. Czas zastąpić wątpliwość przekonaniem. Musisz odwrócić zmiany, których dokonałeś podczas wykonywania kroku 7. Robiąc to, musisz utrzymywać treść tego obrazu. W naszym przypadku, może to być zmiana z fotografii na film. Jeżeli podczas wykonywania tego kroku, odczuwasz sprzeczne emocje i opór, musisz na nowo ustalić swoje nowe przekonanie. Wróć do punktu 6. i stwórz wystarczająco pozytywne przekonanie, z uwzględnieniem wszelkich konsekwencji swojego wyboru.

10. Wypróbuj nowe przekonanie, sprawdzając czy ma ono, nowe submodalności, które prawdopodobnie udało Ci się zaszczepić.

Ta technika wymaga dużego skupienia i warto wykonywać ją z pomocą drugiej osoby, najlepiej kogoś doświadczonego np. trenera NLP lub coacha stosującego te metody podczas sesji. Wzorzec zmiany przekonań stosuje się, gdy w żaden inny sposób nie potrafimy poradzić sobie ze zmianą określonego przeświadczenia i stanowi to dla nas duży problem. Mam nadzieję, że dasz radę uwierzyć w nowe, lepsze przekonania, tak jak w to, że jutro znowu wstanie słońce.