ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Sztuka wypoczynku

, Zarządzanie czasem



Współczesny człowiek pracuje często ponad swoje możliwości, zaniedbując jakże ważną sferę naszego życia, jaką jest z całą pewnością wypoczynek. Nie dbamy o nasze umysły i ciała, rezygnując z chwili relaksu na rzecz pracy i spraw, które tak na dobrą sprawę, porządnego odpoczynku nam nie zapewniają.

Uporządkuj świadomość

Słuchanie ulubionej muzyki, oglądanie świetnych filmów i podziwianie dzieł sztuki, pomaga nam porządkować naszą świadomość w wolnym czasie. Zapominamy przez to jednak o tym, że sami możemy tworzyć i właśnie w tym zawiera się sztuka najlepszego wypoczynku. Początkowo, miałem również zamiar napisać trochę o pewnych praktykach relaksujących typu: masaż, sauna i medytacja. Postanowiłem jednak, iż jako że te działania i wiele im podobnych, są raczej powszechne i znane, napiszę o czymś, co jest w zasadzie najbardziej istotne w tym temacie.

Powiedzenie: “Wyśpię się po śmierci”, nie jest do końca trafione, ponieważ odpoczynek, w tym sen, wpływa znacząco na stan naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Wiele chorób fizycznych i psychicznych, ma podłoże w niewłaściwym gospodarowaniu wolnym czasem. Dziwne jest to, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że chwila relaksu jest z czasem ważniejsza niż praca i co najciekawsze wymaga również pewnych nakładów energii. “Kto nie umie odpoczywać, nie umie też pracować”, to słynne, chińskie przysłowie jest z kolei tak prawdziwe, jak fakt że Ziemia krąży wokół Słońca. Okazuje się, że sztuka właściwego wypoczynku jest okupiona pewnymi zasadami.

Nie każdy wypoczynek jest prawdziwy

Nastolatki oplątane przez komunikatory internetowe i portale społecznościowe, oddają się tym systemom, nie wiedząc tym samym, iż kierują całą swoją energię na coś, co w zasadzie nie daje im żadnych wymiernych efektów. W takiej sytuacji brak jest jakichkolwiek motywów do budowania życiowej satysfakcji. Masowa rozrywka i kultura stanowi dla ludzi bierną pożywkę, która pozostawia nas jeszcze bardziej zmęczonymi i wyczerpanymi niż w momencie, kiedy kończyliśmy pracę w piątkowy dzień zapowiadający weekend. Czas wolny, który nie zostanie konstruktywnie wykorzystany, będzie więc czasem zmarnowanym.

Skoro tak, to jak powinno się odpoczywać? Okazuje się, że prawdziwy wypoczynek łączy się z rekreacją i twórczością. Aktywizując mięśnie, umysł lub aparat twórczy, wypoczywamy w najbardziej optymalny i efektywny sposób. Produkujemy endorfiny zwane hormonami szczęścia, pokonując nowe, coraz to dłuższe trasy na rowerze lub zdobywając bramki podczas gry w piłkę nożną. Widzimy sens i rozwój, skupiając się na rozwiązywaniu pewnych zagadek logicznych lub zadań, szukając odpowiedzi na różnego rodzaju pytania. I w końcu, odczuwamy satysfakcję i natchnienie podczas tworzenia dzieł wszelkiej maści oraz podczas wykonywania innych prac twórczych.

Mass media i inne rozrywki, które nie wymagają od nas niczego poza biernym przetwarzaniem informacji, nie istnieją, aby nas uszczęśliwiać, a aby znajdować coraz to większą rzeszę popleczników, zarabiających pieniądze na określony system. Jeżeli niczego nie osiągamy w wolnym czasie – jesteśmy skazani na swego rodzaju rozczarowanie, ponieważ wychodzimy z założenia, iż czas wolny ma być okazją do wypoczynku. Natomiast człowiek, który od kilku dobrych godzin leży bezczynnie przed telewizorem, często woli wręcz, w pewnym momencie, pójść do monotonnej pracy i poczuć że nadaje swoim myślom a w następstwie swojemu życiu – prosty sens, w którym jednak zawiera się jakiś cel.

Klucz do życiowej satysfakcji

C.K. Brightbill napisał kiedyś: “Przyszłość należy nie tylko do człowieka wykształconego, lecz także do tego, który nauczył się mądrze wykorzystywać swój wolny czas”. To trafne stwierdzenie, niejako podsumowuje mój wywód w tym temacie. Dopóki nie nauczymy się kontrolować swoich działań podczas wolnego czasu, dopóty nie będziemy wypoczywać w satysfakcjonujący nas sposób. Paradoks polega na tym, że aby realnie odpocząć, musimy podjąć pewne wysiłki, aby poprzez rekreację lub praktykowanie twórczych działań, osiągać wymierne efekty, dające nam poczuć, że wykorzystaliśmy właściwie wolny czas, łącząc relaks z satysfakcją. W przeciwnym wypadku, będziemy odczuwać swego rodzaju frustrację i poczucie dręczącego niespełnienia.

Oczywiście, nie chcę nikomu wcisnąć, że poświęcanie się biernym zajęciom takim jak np. oglądanie telewizji lub korzystanie z profilu na portalu społecznościowych jest czymś zupełnie złym. Wszystko powinno mieć swój umiar, najlepiej znaleźć właściwy dla siebie “złoty środek”. Ideałem, byłoby więc połączenie ruchu, pasji i chwili przed ekranem komputera lub telewizora. Wszystko to w odpowiednich proporcjach, może zapewnić nam czas, po którym rzeczywiście będziemy mogli stwierdzić: “Opanowałem sztukę wypoczynku i w końcu czuję się prawdziwie wypoczęty”.