ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Swish Pattern

, Techniki i metodyDzisiaj zajmiemy się opisaniem techniki Swish Pattern – jednego z najbardziej popularnych narzędzi NLP, czyli programowania neurolingwistycznego. Jest to swego rodzaju podstawowe ćwiczenie na zmianę niekorzystnych dla nas przyzwyczajeń, natręctw, nałogów lub innych niechcianych zachowań, poprzez pracę z wizualizacją określonych obrazów.

Generalnie jest to technika bardzo skuteczna i dająca stosunkowo szybkie efekty, przez co jest bardzo często stosowana, zwłaszcza podczas sesji coachingowych. Dodatkowo jest bardzo prosta i łatwa do przeprowadzenia, więc w zasadzie każdy jest w stanie jej efektywnie używać, już po krótkim zapoznaniu się z opisem działania. Taki opis znajdziesz oczywiście w tym wpisie.

Angielska nazwa Swish Pattern, w wolnym tłumaczeniu oznacza “Śmigający Wzór”, choć bardziej chodzi tutaj o świst, jaki powinniśmy sobie wyobrazić w myślach, podczas kotwiczenia pożądanego wzorca. Jak właściwie wszystkie techniki NLP, bazuje na tworzeniu i modyfikowaniu wzorców myślenia i postrzegania człowieka. Tworząc skojarzenia pomiędzy sytuacją negatywną a sytuacją upragnioną, przeskakujemy w myślach pomiędzy wizualizacją obydwu tych sytuacji. Niczym szeleszczące kartki, które będziemy odpowiednio zamieniać.

Jeżeli masz problem np. z nałogiem palenia bądź nieświadomie obgryzasz paznokcie, to może być to coś dla Ciebie. Możliwe również, że dzięki Swish Pattern zlikwidujesz problemy takie jak niekontrolowane tiki nerwowe lub nieradzenie sobie z nagłymi wybuchami agresji. Wszystkie tym podobne rzeczy, możemy często skutecznie zmieniać dzięki omawianej metodzie. Zajmijmy się więc tą techniką krok po kroku:

1. Konkretnie zdecyduj, jaką niechcianą reakcję chciałbyś zmienić np. jedzenie niezdrowej i tuczącej żywności.

2. Zastanów się, co jest przyczyną i głównym impulsem wywołującym niepożądane zachowanie. Przy naszym przykładzie – powiedzmy, że może być to reakcja na widok bądź zapach niekoniecznie zdrowego jedzenia. Zamknij oczy, następnie poczuj oraz wyobraź sobie jasno i szczegółowo ten bodziec.

3. Wymaż poprzedni schemat, po czym wyraźnie zobrazuj sobie w myślach pożądaną reakcję, która ma zastąpić niechciany wzorzec. Niech ten obraz będzie dużej wielkości, ostry i intensywny. Wyobraź sobie, że widzisz siebie odczuwającego satysfakcję i trzymającego na wodzy swoje słabości, które ulegną likwidacji na rzecz nowego, korzystnego dla Ciebie schematu. Idąc znowu tropem naszego przykładu – może być to wizja, w której wybierasz i spożywasz zdrową, niskokaloryczną żywność.

4. Powróć do wyraźnej wizji negatywnej reakcji. Następnie umieść w lewym dolnym rogu tego niechcianego obrazu – mały, przyciemniony kwadracik w którym można ledwo dojrzeć wyobrażenie pożądanej reakcji.

5. Zamień teraz w szybki sposób niepożądany schemat na pozytywny. Czyli zmniejsz obraz niechcianej reakcji i przyciemnij ją, w jednoczesnym czasie powiększając i rozjaśniając wizję pożądaną. Podczas tej zamiany, wyobraź sobie odgłos świstu. Podsumowując – po tym zabiegu, powiększona nowa reakcja jest wyraźna, kolorowa i jasna, oraz zajmuje prawie całą powierzchnię obrazu, zaś pomniejszony, stary schemat którego chcesz się pozbyć jest przycieniony i znajduje się w lewym dolnym rogu.

6. Na chwilę otwórz oczy i powtórz proces z poprzedniego punktu jeszcze pięć razy pod rząd.

7. Powróć do wizji negatywnej reakcji. Jeżeli wyobrażenie sobie tego jest teraz utrudnione lub niemożliwe to znaczy, że efekt został osiągnięty.

Myślę, że warto dodać, iż możemy z tą techniką odpowiednio eksperymentować – wykorzystując submodalności wzroku, słuchu bądź dotyku, co może wzmocnić efekt działania tej metody. Przykładowo, można wyobrażać sobie różne odległości obrazów i modulować dźwięk wspomnianego świstu. Myślę, że dzięki mojemu opisowi, technika Swish Pattern nie stanowi dla Ciebie tajemnicy i będzie mogła pomóc Ci, rozwiązać pewne problemy.