ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Okrąg doskonałości

, Techniki i metody



System NLP zakłada, że każdy z nas posiada niezbędne zasoby, aby osiągać swoje cele. Nasze doświadczenia życiowe istnieją w naszej podświadomości i nie znikają z niej, jak śnieg w pierwszym okresie wiosny. Dlatego też w każdym momencie możemy z nich skorzystać. Technika o mistycznej nazwie – Okrąg doskonałości jest sposobem, który to umożliwia. Metoda ta ma świetne zastosowanie szczególnie podczas wystąpień publicznych, kiedy to nasza pewność siebie powinna zostać uzewnętrzniona.

Oczywiście można to wykorzystać w wielu innych, życiowych okolicznościach np. gdy potrzebujemy śmiałości do przeprowadzenia asertywnej osoby z kimś, kogo – kolokwialnie rzecz ujmując – uważamy za skończonego pajaca. Albo gdy wstydzimy się zagadać do kogoś, kogo sam głos aktywuje całe stado motylków, gilgających nas w okolicach żołądka.

Cały proces jest stosunkowo prosty do przeprowadzenia. Wystarczy rzecz po prostu “przećwiczyć”. Efekty bardzo zauważalne, na pewno odczujesz dużą zmianę, jeśli włożysz w poniższy schemat trochę zaangażowania:

1. Zacznij myśleć o sytuacji, która czeka Cię w najbliższej przyszłości, a która będzie wymagała wykazania się pewnością siebie. Na naszym przykładzie, niech będzie to przedstawienie prezentacji.

2. Zwizualizuj sobie okrąg na podłodze, na której akurat stoisz. Rozmiar okręgu nie jest istotny, niech będzie taki, jaki uważasz za stosowny. Oby nie był to tylko kilkunastu metrowy gigant o powierzchni 769 metrów kwadratowych. Możesz dodać do niego jakiś bojowy kolor albo fajną melodię. Ważne: nie wchodź jeszcze do środka urwisie!

3. Zastanów się, po jakie zasoby możesz sięgnąć, aby skorzystać z nich w przyszłościowej sytuacji wymagającej pewności siebie. Zasobami mogą być np. opanowanie, spokój, umiejętności retoryczne.

4. Wróć pamięcią do momentu, w którym czułeś się tak pewnie, jak Kobe Bryant trafiający do kosza z odległości dwóch metrów. Do każdego zasobu przywołaj jakąś sytuację, której doświadczyłeś, ewentualnie skup wszystkie zasoby w jednym wydarzeniu z przeszłości. Może się zdarzyć, że nie masz takich doświadczeń a pewność siebie widziałeś jedynie na filmach (w dużej mierze amerykańskich). W takim przypadku wyobraź sobie, że jesteś kimś, dla kogo śmiałość to przysłowiowy chleb powszedni. Wilk z Wall Street, James Bond czy może Twój przebojowy kumpel z klatki B? Twój wybór.

5. W momencie, w którym już jasno określisz swoje zasoby, możesz już radośnie wskoczyć do okręgu i ponownie pomyśleć o wizualizowanej wcześniej sytuacji. Przeżyj chwile, w których byłeś pewny siebie na nowo – odtwórz wszystkie obrazy, dźwięki i wrażenia dotykowe jeszcze raz. Jeżeli wybrałeś więcej zasobów (np. opanowanie, spokój i umiejętności retoryczne) – kolejno do każdego z nich powtórz ten proces. Teraz wyjdź poza granice okręgu.

6. Wyobraź sobie przyszłościową okoliczność, która jeszcze sprawia, że na samą o niej myśl, trzęsiesz portkami, czyli mowa o sytuacji, w której masz wykazać się np. pewnością siebie. Zobacz, usłysz i poczuj dokładnie to, czego doświadczysz tuż przed chwilą, kiedy osiągniesz ten stan.

7. Zabawa znowu nabiera rumieńców… Czas ponownie wejść do okręgu! Przypomnij sobie o wszystkich zasobach z przeszłości. Użyj ich w okoliczności, w których są potrzebne i wyczuj różnicę. Musisz dokładnie wyobrazić sobie tę sytuację, ewentualnie dodając do niej kotwicę kinestetyczną lub słuchową np. wypowiadając słowo: “pewność” lub dotykając dolnej części ucha.

8. Niestety nadszedł moment, w którym trzeba opuścić okrąg. Kiedy już będziesz poza jego granicami – stwórz wizję przyszłości, w której mógłbyś poczuć podobne emocje. Warto zwrócić uwagę na to, o ile pewniej czujesz się posiadając zasoby.

9. Dotarliśmy do końca procesu – czas na przetestowanie Okręgu doskonałości w praktyce. Przypomnij sobie pierwotną sytuację i skup się na uczuciach, jakich doświadczasz. Jeżeli czujesz się niepewnie, być może będziesz potrzebować innych zasobów. W takim przypadku warto powtórzyć cały schemat, dodając jakiś nowy zasób.

Okrąg doskonałości to ciekawe rozwiązanie. Namacalność wizualizacji granic okręgu stymuluje nasz umysł do przejęcia nowych wzorców, dlatego też omawiana technika może być tak skuteczna. Niesie również przyjemność płynącą z prostego procesu, przez co wykorzystujemy nasze możliwości jeszcze efektywniej.