ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Jeżeli narzekasz, spójrz na swoje życie

, MotywacjaNarzekanie ma to do siebie, że bywa przyjemne. Dobrze jest czasem poużalać się nad sobą, zwrócić na siebie uwagę i prosić w ten sposób o współczucie innych. Ale to dosłownie minimalna, kilkusekundowa ulga. Nic więcej. A fakt, że narzekasz, mówi o Tobie jedno: nie robisz w życiu tego, co powinieneś, aby stać się zadowolonym ze swojego życia człowiekiem.

Spójrz na swoje działania

Wiem, że obecnie masz jakieś problemy. Skąd mogę to wiedzieć? Ano stąd, że każdy je ma. Bez wyjątku. Spójrz na nie z dystansu. A teraz proszę Cię o moment cudownie zajebistej szczerości. Niech to będzie swego rodzaju spowiedź przed samym sobą. Zadam Ci pytanie, które jest tak proste, jak trudna może być na nie odpowiedź: “Czy na co dzień robisz wystarczająco dużo, aby w końcu prowadzić życie, które sprawi, że będziesz szczęśliwy?”… Daj sobie chwilę, aby uświadomić sobie, o co dokładnie pytam.

Celowo napisałem: “… aby w końcu…”. Bo nie ma czegoś takiego, jak nagła pomyślność. Szczególnie bez wysiłków w tym kierunku. Dlaczego? Bo żeby faktycznie dojść do jakiegoś satysfakcjonującego poziomu, musisz być gotów na poświęcenie ogromnych pokładów czasu i energii. I mieć świadomość, że owoce tej pracy najpewniej się pojawią, ale dopiero w przyszłości.

Masz wybór, ale specjalnie go nie zauważasz

Jeżeli potrafisz przyznać, że niczego szczególnie Ci w życiu nie brakuje, to znaczy, że należysz do tych nielicznych osób, które albo mają małe wymagania, co do jego jakości (co oczywiście jest jak najbardziej ok), albo wzięły sprawy w swoje ręce i zaczęły działać na rzecz swoich upragnionych zamierzeń. W tym drugim przypadku – prawdopodobnie w wytrwałej pracy oraz działaniu odnalazłeś spokój. Wyrzuty sumienia wyparowały z Twojej głowy. Okazało się, że poświęcenia są warte osiągnięcia zamierzonych celów. A po drodze poznałeś mnóstwo pokrewnych dusz, które umocniły Cię w przekonaniu, że opłaca się chociaż próbować żyć tak, jak się tego chce.

Jeżeli jednak jesteś nieszczęśliwy i ciągle stękasz, że masz za mało pieniędzy, to zastanów się, czy granie godzinami w Pokémon Go i oglądanie serialów do czwartej nad ranem nie jest przypadkiem antytezą zarabiania. Z drugiej strony istnieją obrzydliwie bogaci, ale smutni ludzie, którzy bezustannie narzekają, że zbyt mało czasu poświęcają rodzinie. Przecież gdyby naprawdę chcieli, to mogliby spędzać z nią każdy dzień! Widzisz ten absurd narzekania?

Przykładów jest nieskończenie wiele. Jeśli jesteś gruba i źle czujesz się we własnej skórze, to raczej pączek nie powinien być Twoim przyjacielem, szczególnie gdy za swojego największego wroga uznajesz instruktorkę fitness, która mogłaby Ci pomóc. Co robisz, gdy uwiera Cię kamyk w bucie? Biadolisz, jak Cię boli, czy po prostu zdejmujesz laczka i pozbywasz się problemu? Nie narzekaj na coś, co możesz zmienić. To skrajnie idiotyczno-bezsensowne zachowanie, które rodzi świat cierpienia przeplatany momentalną ulgą. I pamiętaj, że wszyscy mamy wybór… Problem w tym, że większość ludzi nie chce go zauważyć.

Cierpliwość i praca – to wszystko czego potrzebujesz

Nie każdy powinien ciężko pracować i poświęcać się na rzecz upragnionych celów. Istnieją przecież osoby, które zadowala proste, nieskomplikowane funkcjonowanie. I to jest wspaniałe. Jak już pisałem – pod koniec każdego dnia chodzi tylko o to, czy jesteś zadowolony ze swojego życia czy nie.

Jeśli jednak czujesz, że czegoś Ci brakuje, zastanów się, czy idziesz “swoją ścieżką”, z której jesteś dumny już teraz, chociaż niczego jeszcze konkretnego nie osiągnąłeś. Czy czujesz, że działasz i pracujesz na tyle, aby zmieniać swoje życie na lepsze? Jeżeli możesz bez mrugnięcia okiem odpowiedzieć na to pytanie “TAK” – Brawo. O to właśnie chodzi.

I jeśli wystarczy Ci cierpliwości oraz pracowitości, to nim się obejrzysz, a sukces zapuka do Twoich drzwi. A później pójdziecie razem na lody zwycięstwa do kawiarni, które będą smakować znajomo. Bo tam uświadomisz sobie, że szczęście to wybór, podróż, która nie raz wiele Cię kosztowała, ale dała Ci więcej satysfakcji, niż mógłbyś poprosić.