ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Czym różni się coaching od treningu i mentoringu?

, Coaching



Wielu ludzi myli coacha z trenerem, nie wspominając już o wiedzy na temat tego, jakie różnice dzielą mentora od doradcy, którzy również są błędnie kojarzeni z coachingiem. W tym wpisie dowiesz się, na czym dokładnie polega coaching i czym różni się od innych mu podobnych profesji, które pokrótce opiszę.

Coaching

Coaching ma wiele definicji. Jeśli jednak miałbym określić ten proces jednym zdaniem, brzmiałoby ono tak: jest to pomoc danej osobie w wyznaczaniu i osiąganiu celów, która etapowo wprowadza pozytywne zmiany na płaszczyźnie rozwoju osobistego i zawodowego. Coaching niejednokrotnie uświadamia, że marzenia mogą zamienić się w zamierzenia oraz zakłada, że klient jest kreatywny i z obecnej pozycji ma odpowiednią wiedzę i umiejętności lub może je posiąść, aby z powodzeniem osiągnąć swój cel.

Coach jest Twoim osobistym towarzyszem podróży do upragnionych dążeń. Za pomocą wielu technik i odpowiednich pytań coachingowych, pozwala Ci na samodzielne znalezienie najwłaściwszych dla Ciebie opcji w kierunku rozwoju i zmian. Pomaga skutecznie identyfikować problemy i uświadamia ich źródło, przez co klient metaforycznie “wzbija się w powietrze” i widzi wszelkie, trudne kwestie z dystansu, co daje mu szansę na chłodną refleksję dającą ich rozwiązanie.

Trening

Trening jest procesem rozwoju, w którym dana osoba nabywa wiedzę lub uczy się nowych umiejętności. Treningi – zwane często szkoleniami, skupiają się dostarczeniu odpowiednich informacji, wyznaczając przy tym określone zadania i ćwiczenia. Wszystko to jest znacznie bardziej schematyczne od coachingu. Szkolenia często są organizowane dla szerszej grupy ludzi i są jednorazowe, w przeciwieństwie do sesji coachingowych, które zazwyczaj są indywidualne i nie kończą się po pierwszym spotkaniu.

Jeżeli ktoś Cię kiedyś spyta o różnicę między trenerem a coachem, najłatwiej zapamiętać tego pierwszego, jako gościa, który stoi przed publicznością w dużej sali, starającego się włączyć rzutnik, pochwalić się wskaźnikiem laserowym i nauczyć Cię czegoś mądrego. Tymczasem, ten drugi to człowiek siedzący najczęściej wygodnie w fotelu, trzymający notatnik i swoją uwagę na jednej osobie, która przed nim siedzi (też na wygodnym fotelu). Coach nie uczy, tylko wydobywa z Ciebie motywację, pomysły na rozwiązanie problemu i odpowiedzi na trapiące pytania.

Trener jest osobą instruującą, dającą rady oraz gotowe rozwiązania uczestnikom szkolenia. Kładzie nacisk na działania, poparte zagadnieniami z jasno określonego zakresu materiałów. Mimo wszystko, coaching i trening są często ze sobą powiązane. Gdy podczas sesji coachingowej okazuje się, że dana osoba nie posiada pewnej wiedzy lub umiejętności – jeżeli Coach ma odpowiednie doświadczenie bądź kompetencje, może przyodziać ubranko trenera i wystąpić w jego roli, aby dalszy rozwój mógł być możliwy bądź bardziej efektywny.

Mentoring

Mentoring jest często kojarzony z coachingiem – zresztą, obie te profesje się nierzadko na siebie nakładają. Polega na udzielaniu wskazówek i rad dotyczących życia osobistego i/lub zawodowego. Proces ten obejmuje wiele życiowych kwestii, tymczasem coaching skupia się na konkretnych płaszczyznach. Mentoring pomaga klientowi w codziennych wyborach, dzięki czemu podejmuje on skuteczne działania wiodące do sukcesu. Zwierzchnictwo tego typu bywa zazwyczaj czymś długotrwałym.

Mentor to osoba, która jest swego rodzaju wzorem do naśladowania. Klient pod opieką mentora przyjmuje postawę ucznia, który widzi w nim autorytet. Tymczasem w coachingu, jak już wspomniałem, relacja coacha z klientem odbywa się na poziomie partnerskim. Zdarza się, że mentor jest postrzegany, jako coach-specjalista wyższej rangi. Posługując się metaforą rodem z Gwiezdnych Wojen – coach, który został mentorem jest niczym Padawan awansujący na rycerski tytuł Jedi. Warto dodać, że Mentor z doświadczeniem jest często świetnym nauczycielem bądź mentalnym wsparciem dla początkujących, jak i “zaprawionych w bojach” coachów.

Skoro doczytałeś ten wpis do tego momentu, możesz być pewny, że gdy ktoś zapyta się Ciebie, czym różni się profesja coacha od trenera albo mentora – odpowiesz na to pytanie bez zająknięcia.