ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Cierpimy na brak cierpliwości

, MotywacjaNie wiem, czy jestem jakiś inny, ale wydaje mi się, że współczesny człowiek ma cieniutką skórę i kocha komfort do tego stopnia, że jak coś nie idzie po jego myśli, to od razu się wycofuje. Ludzie poddają się za szybko! Cholernie za szybko. Rzucają szkoły po pierwszych oblanych egzaminach, wysyłają CV przez miesiąc i myślą, że nigdy nie znajdą satysfakcjonującej pracy. Wracają do byłych po kilku tygodniach po zerwaniu, bo nie spotkali przez ten czas żadnego odpowiedniego kandydata na partnera, więc stwierdzają, że już zawsze będą samotni, tłumacząc sobie, że: “to był ktoś wyjątkowy i nigdzie już kogoś takiego nie znajdę”. Znasz to skądś?

Cierpliwość jest niedorzecznie niedoceniana

Jeżeli naprawdę chcesz coś osiągnąć – wiem, co czujesz. Znam tę frustrację, którą nosisz w sercu. Nie obce mi natrętne myśli o pragnieniu zmiany, która dokonuje się za wolno lub wcale. Jeżeli czytujesz tego wspaniałego bloga to prawdopodobnie, tak jak ja, masz duże plany względem siebie i swojego życia. Jeśli jest inaczej, to albo nie odkryłeś swoich prawdziwych celów, albo nie jesteś wystarczająco “głodny”, aby czekać na sukces, który wymaga wielkich pokładów cierpliwości, pracy i samozaparcia.

Rozpoznaj, jak do tego podchodzisz. Bądź ze sobą szczery. Właśnie piszę o kwestii, która przez ostatnie dwa lata była moim niemałym utrapieniem. Na szczęście w końcu zrozumiałem swoje położenie, oceniając realnie własne możliwości i nabrałem pokory, która pozwoliła mi cieszyć się procesem dochodzenia do swoich celów. To spokój połączony z działaniem – woda drążąca kamień. Długo mi zajęło, aby zyskać ten zdrowy stosunek, więc szczerze empatyzuję z każdym, kto dąży do szybkich rezultatów. Nie byłeś w tym sam, bo większość ludzi kompletnie nie docenia cierpliwości i uważa ją za zbędną.

Dlatego brzydzę się tanią motywacją. Środowiskiem oświeconych guru, którzy obiecują Ci złote góry po trzygodzinnym szkoleniu online. Ludzie oczekują natychmiastowych, wielkich rezultatów bez nadmiernych wysiłków. To najbardziej zgubne podejście, ponieważ nie idzie osiągnąć spektakularnych efektów w tydzień, miesiąc, a nawet rok. Nastawiając się, że tak będzie – szybko pojawiają się wyrzuty sumienia, ból zapijany mieszanką wódki z Red Bullem i poczucie beznadziejności, bo “nie udało mi się jeszcze niczego osiągnąć, a to znaczy, że jestem do dupy”. A wszystko to wynika z niezrozumienia prostego faktu – cierpliwość to król, który wygrywa tylko wówczas, gdy niestrudzenie planuje swoje podboje, a później konsekwentnie je realizuje.

Bądź jak tygrys ukrywający się za zasłoną

Kiedyś wymyśliłem pewną metaforę, która zawsze wspiera mnie na duchu, gdy zaczynam się niecierpliwić i wątpić w swoją ścieżkę.

Wyobraź sobie młodziutkiego tygryska, który postanowił ukrywać się za zasłoną, dopóki nie stanie się dorosłym, silnym i pewnych swoich umiejętności drapieżnikiem. Przez lata uczy się więc na własnych błędach, dojrzewa mentalnie i zbiera życiowe doświadczenia. W końcu nastaje dzień, w którym niegroźny kot zamienia się w tygrysa. I wtedy wychodzi zza zasłony – PODRZYNAJĄC GARDŁA całej swojej konkurencji!… A tak na poważnie – wychodzi z ukrycia i momentalnie wzbudza podziw i uznanie w swoim środowisku. Nikt ani nic nie wątpi w jego siłę i pewność siebie, którą tak długo budował – cierpliwie czekając na swój czas, by w końcu śmiało zaatakować “dużą zwierzynę”. Czyli odnieść sukces.

Czekaj. Cierpliwie rozwijaj skrzydła. A później atakuj. W życiu tak jest – możesz zadowalać się półśrodkami i robić swoje. Ale nic nie zastąpi prawdziwych kwalifikacji, lat doświadczeń i odwagi, którą ma każdy, kto przygotował się do swojej roli. Nie ma złotej myśli lub złotego pomysłu na biznes, który w jeden moment zmieni Twoje życie na lepsze. Zrozum to. Nie “przyciągniesz” sukcesu za pomocą prawa przyciągania, godzinami wizualizując “wymarzoną przyszłość” na kanapie. Nie uda Ci się stworzyć głębokiej, satysfakcjonującej relacji (związku), jeśli dostatecznie się o to nie postarasz. Trwałe efekty wymagają LAT konsekwentnej pracy i tyle.

Droga na skróty istnieje, ale w 99 % przypadkach jest zgubna i skrajnie nieopłacalna. Jeżeli chcesz schudnąć bez efektu jo-jo – przygotuj się na wiele miesięcy zdrowego odżywiania, które stanie się Twoim sposobem na życie. Jeśli masz zamiar stać się specjalistą w swojej dziedzinie, czeka się nieustanne doskonalenie swoich umiejętności, nauka i morze doświadczeń, które sprawią, że nie będzie w Tobie nutki niepewności. Tutaj nie ma żadnych trików i cudownych sposobów. Nie wychodź zza zasłony, dopóki nie zdefiniujesz, kim naprawdę jesteś. A o tym najlepiej powiedzą Twoje doświadczenia.

Życie to maraton

Ludzie myślą, że życie to sprint. Że zmiany pojawiają się po kilku wizytach na siłowni. Że w trzy miesiące otrząsną się po bolesnym zerwaniu. Że jak się chce, to łatwo jest otworzyć i utrzymać biznes. Ale wiesz co? Wcale tak nie jest.

Spójrz prawdzie w oczy – życie jest długie i można powiedzieć, że przypomina maraton
. Aby wygrać, trzeba się do niego przygotować. Najlepiej wyruszyć do biegu wcześniej niż inni. Oszczędzać energię na najważniejsze rzeczy. Trzymać się swojego toru. I nie poddawać się, gdy zabraknie nam tchu, tylko biec dalej, by w końcu dotrzeć do mety.

Podjęcie decyzji pt. “Wybrałem swoją ścieżkę i przez kilka następnych lat będę się jej trzymać” – daje Ci dźwignię do zbudowania czegoś więcej niż imitację trwałych efektów. Pamiętaj, że nic Ci się nie należy “od tak”. Wszystko ma swoją cenę. Możesz wiele osiągnąć, ale to będzie wymagać od Ciebie wielu kosztów w postaci mniejszej ilości czasu na odpoczynek, przyjaciół, związek i granie w Lord Of Warcraft. Musisz zdecydować w jakim kierunku masz zamiar iść. I czy w ogóle. Brak konstruktywnego działania jest ok. Pytanie tylko, czy potrafisz się z tym pogodzić i szczęśliwie nie robić nic, czy nie działać i pod koniec swoich dni żałować, że tak, a nie inaczej wykorzystałeś swoje życie?