ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

4 pytania, które pomagają w osiąganiu celów i walce z lenistwem

, Coaching



Odpowiednie pytania mają ogromne znaczenie dla naszego rozwoju. Wybudzają nas niekiedy z transu pt. “Nic nie robię cały dzień i jakoś żyję”, co daje nam szansę na zrozumienie, że zamiast iść do przodu, nieustannie się uwsteczniamy. Według mnie – lenistwo, wyszukanie zwane również prokrastynacją, jest wyrazem głębokiej nieświadomości. I czasem tylko właściwe pytania mogą nas oświecić na tyle, abyśmy rzeczywiście ruszyli tyłek i wykorzystali czas, ten najcenniejszy zasób – jak najlepiej potrafimy.

Dzisiaj mam dla Ciebie cztery, proste pytania, na których odpowiedzenie (o ironio) trzeba poświęcić trochę czasu i energii. Jeżeli aktualnie jesteś absolutnie pogrążony w stagnacji i na słowo “działanie” dostajesz poważnej wysypki w postaci ropnych pęcherzy na całym ciele, to niestety musisz się przez kilka minut poświęcić, przemęczyć – znaleźć w sobie MOC, ażeby poszukać pustej kartki i czegoś do pisania, a później skupić się na konkretnych odpowiedziach i zapisać je. Powodzenia. Mam nadzieję, że po wszystkim zapomnisz o swojej alergii.

1. Osiągnięcie jakiego celu jest dla mnie najważniejsze?

Zacznijmy od tego, że nasze cztery pytania wiążą się z najistotniejszym dla Ciebie celem, jaki jesteś w stanie sobie wyobrazić. Dlaczego piszę o celu, a nie o celach? Bo to własnie on, ten jeden wielki goal sprawi, że będzie Ci się opłacać ruszyć z miejsca i zacząć działać. Bo widzisz, Twoje zamierzenie po prostu MUSI być duże. Duże na tyle, aby było ekscytujące. I warte osiągnięcia zarazem.

Chcesz schudnąć? Załóż, że do końca roku nie tylko pozbędziesz się kilku centymetrów z pasa, ale zadbasz również o rozwój swoich mięśni, aby cała Twoja sylwetka w efekcie prezentowała się świetnie. Zależy Ci na większych zarobkach? A nie lepiej spróbować podjąć się zajęcia, które będzie Ci sprawiać więcej satysfakcji i na dodatek będzie generować dużo przychodów? Rzucasz palenie? A co powiesz na to, aby ograniczyć również picie alkoholu i zacząć się zdrowiej odżywiać? W ten sposób walka z lenistwem stanie się wyzwaniem, które kusi swoim doniosłym formatem.

Wybierz więc (zapisz) jedną, konkretną rzecz, na której osiągnięciu się skupisz – trudno stracić coś takiego z oczu. Kilka pomniejszych planów może natomiast szybko wprawić Twój aparat zadaniowy w dezorientację, a to drastycznie odbija się na efektach. Jeśli byłeś choćby odrobinę sadystycznym dzieckiem, to dobrze wiesz, że bogiem słońca mogłeś zostać tylko wówczas, gdy miałeś dobrą lupę i pod odpowiednim kątem skupiałeś promienie słoneczne, bo dopiero to umożliwiało Ci podpalanie odwłoków nieszczęsnych mrówek (do dzisiaj mam wyrzuty sumienia, że tak bardzo mi się to podobało). Koncentracja uwagi na jednym celu jest kluczowa.

2. Co dokładnie zyskam, gdy osiągnę swój cel?

Teraz zastanów się, jakie wspaniałości czekają Cię, gdy rzeczywiście uda Ci się osiągnąć wyznaczony cel. Wyobraź sobie, że jesteś na końcu drogi związanej z Twoim zamierzeniem. Jaką osobą się stałeś, jak się czujesz, jak wygląda Twoje życie, samopoczucie? Co udało Ci zmienić/zyskać/udowodnić? Poświęć trochę czasu, aby dokładnie uświadomić sobie wszelkie pozytywne następstwa, które pojawią się, gdy uda Ci się osiągnąć swój cel.

Powiedzmy, że postanowiłeś wyprowadzić się do Austrii i zacząć tam zarabiać na życie, bo zawsze urzekała Cię tamtejsza kultura i wspaniałe krajobrazy. Załóż, że Twoje zamierzenie zostało w pełni spełnione. Całkiem nieźle opanowałeś język niemiecki, udało Ci się znaleźć satysfakcjonującą pracę niedaleko Wiednia, rzeczywiście zamieszkałeś w podobnej okolicy, którą widziałeś na pocztówkach od cioci Helgi. Raz w miesiącu wyjeżdżasz w Alpy, jeździsz na nartach (wariat!), a wieczorami ogrzewasz się przy kominku, pijąc Glühwein, czyli austriackie, grzane wino z korzeniami.

Ojczyzna Freuda i Mozarta okazała się również świetnym miejscem na wędkowanie na krystalicznie czystych jeziorach – nawet ryby wyglądają tutaj na szczęśliwsze, ale może to tylko złudzenie, bo ten kraj od zawsze miał dla Ciebie magiczną otoczkę. Oprócz tego uwielbiasz poznawać “tubylców”, ichniejszą kulturę i smak miejscowego jedzenia. Legendarny, austriacki sznycel smakuje tak dobrze, jak ręczył za to Robert Makłowicz w swoim programie kulinarnym. A jak nie, to znaczy, że musisz znaleźć inną restaurację. W każdym razie jesteś szczęśliwy, wyobrażając sobie, jak Twoja rzeczywistość będzie wyglądała po osiągnięciu celu. Zapisz więc wszystkie dobre rzeczy, jakie MOGĄ lub powinny wynikać z realizacji tego planu.

3. Jakie konsekwencje pojawią się, jeśli nie zrealizuję swojego celu?

Następne pytanie jest negatywną wersją pytania drugiego. Co się stanie, jeśli Twój cel pozostawisz na półce z napisem “marzenia”? Bądź ze sobą szczery. Jeśli masz 30 lat na karku i jesteś prawiczkiem, a Twoim odwiecznym pragnieniem jest zmiana tego statusu, to znaczy, że nie podjąłeś odpowiednich działań, aby tego dokonać. I jeśli tego nie zrobisz, to nie myśl, że Twoja sytuacja z nagła się odmieni, bo produkcje Disneya to fikcja.

To nie kwestia losu, tylko Twojej bezczynności. Seks widziałeś tylko na filmie, bo nie wychodziłeś poza strefę własnego komfortu, aby zacząć regularnie rozmawiać z ludźmi i poprzez własne doświadczenie uczyć się dynamizmów, które rządzą relacjami. Na myśl Ci pewnie nigdy nie przyszło, żeby zadbać o siebie, że na świecie są książki, szkolenia i ludzie, którzy mogą nauczyć Cię, jak poznawać atrakcyjne osoby. Wszystkie te rzeczy wymagają podjęcia działania. To tylko jeden z przykładów, ale dobrze to obrazuje.

Na moment wybiegnij myślami w przyszłość. Zastanów się, co tracisz już teraz i co z pewnością minie Cię w nadchodzących latach, jeśli nie osiągniesz swojego celu. Wymień wszystkie te minusy. Jak będzie wyglądać Twoja rzeczywistość, gdy nadal będziesz tkwić w miejscu, które chciałeś dawno opuścić, ale nigdy nie mogłeś znaleźć w sobie siły, aby to zrobić?

4. Co muszę poświęcić, aby osiągnąć swój cel?

Osiąganie dużych celów nigdy nie jest proste. Dobrze jest mieć świadomość, co musimy poświęcić, aby się to udało. Ile czasu będzie wymagało przygotowanie do wyprawy na Amazonię? Ile pieniędzy i wiedzy będę potrzebować, aby otworzyć własną działalność? Ile wyrzeczeń będzie kosztować mnie start w biegu maratońskim? Zastanów się z jakich rzeczy będziesz zmuszony zrezygnować dla swojego celu. Jeśli np. chcesz schudnąć musisz się liczyć z tym, że pożegnasz się nie tylko z ulubionym smakiem lasagne, ale oprócz tego jesteś zobowiązany znajdować czas na ruch i mieć na tyle cierpliwości, aby nie zrezygnować ze swoich postanowień po pierwszym tygodniu, bo efekty przy dużych zamierzeniach nie pojawiają się tak szybko.

Kiedy od początku zdajesz sobie sprawę, co takiego musisz poświęcić, aby osiągnąć swój cel, znacznie łatwiej jest Ci wytrwać w swoich planach. Wiesz, że od początku pisałeś się na to, aby z pewnych rzeczy zrezygnować, więc kiedy pojawiają się pokusy odciągające Cię od Twojego zamierzenia – z większym prawdopodobieństwem powiesz “NIE” leżeniu na kanapie i zamiast tego podejmiesz konkretne działanie.

Wracaj do odpowiedzi na te pytania, tak często, jak często dotknie Cię “niemrawa graba nieróbstwa”. Pomogą Ci one uświadomić sobie, że nie warto tkwić w leniwej próżni, bo nie dość, że tak dużo masz do zyskania, to również wiele możesz stracić, jeśli nie poświęcisz swojego czasu i energii na coś, co jeszcze przed chwilą wydawało Ci się zbyteczne lub bezowocne.