Zaburzenia lękowe i stres

Zaburzenia lękowe i stres

Kiedy lęk zaczyna odbierać kontrolę…

Lęk jest częścią naszego życia – zawsze jest coś, co nas niepokoi, stresuje lub martwi. Nie każdy jednak odczuwa lęk w tym samym stopniu. Skoro czytasz tę stronę, może jesteś osobą, która ma więcej obaw i zmartwień niż większość ludzi, a na co dzień towarzyszy Ci poczucie izolacji, bezradności i przestraszenia.

Być może niepokój sprawia, że ciągle odczuwasz silny stres i przytłoczenie w pracy, w życiu towarzyskim lub podczas kontaktów z rodziną. Całe to nieprzyjemne uczucie lęku (w brzuchu, klatce piersiowej lub gardle) – to przykry i paraliżujący stan, który uniemożliwia Ci cieszenie się życiem. W lęku chyba najgorsze jest jednak to, jak bardzo Cię ogranicza. I jak odbiera Ci nadzieję na jakąkolwiek zmianę…

Jeśli nie pamiętasz już nawet, jak to jest żyć bez lęku, który towarzyszy Ci niemal zawsze i wszędzie, możliwe że warto poznać rozwiązania dla tego problemu. Zaburzenia lękowe mogą dotyczyć m.in. nieustannego zamartwiania się, utraty panowania nad sobą (ataki paniki), chorobliwej nieśmiałości (fobia społeczna) lub chronicznego stresu.

Najczęściej występujące zaburzenia lękowe

Zespół lęku uogólnionego charakteryzuje się chronicznie odczuwanym lękiem i uciążliwymi zmartwieniami związanymi z codziennymi czynnościami oraz myślami o przyszłych wydarzeniach. Dzień osoby cierpiącej na to zaburzenie jest wypełniony wzmożonym napięciem i niepokojem, nawet jeśli w jej życiu nie dzieje się nic, co mogłoby sprowokować taki stan.

Zmartwienia mogą dotyczyć „zbliżającej się katastrofy” związanej z możliwymi problemami zdrowotnymi, trudnościami w pracy, pieniędźmi lub sprawami rodzinnymi. Lęk uogólniony wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również odbija się na naszym zdrowiu fizycznym – powodując bóle ciała, ciągłe wyczerpanie oraz zaburzając wzorce snu.

Ataki paniki to powtarzające się, nieoczekiwane ataki intensywnego strachu, którym towarzyszą objawy fizyczne, takie jak pocenie się, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca lub uczucie dławienia się. Ataki paniki są tak intensywne, że możesz mieć wrażenie, że umierasz lub tracisz kontrolę nad swoim ciałem. Prowadzi to do rozwoju głębokiego lęku przed kolejnym atakiem paniki.

Lęk paniczny jest niezwykle nieprzyjemnym i przerażającym doświadczeniem. Jeśli cierpisz na ataki paniki, możesz zacząć unikać pewnych sytuacji lub miejsc w obawie przed wystąpieniem kolejnego napadu. Wiele osób z tym problemem doświadcza jednocześnie agorafobii (lęku przed otwartymi przestrzeniami). Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieją skuteczne metody leczenia tego i innych zaburzeń lękowych.

Większość ludzi odczuwa pewien dyskomfort lub zdenerwowanie w niektórych sytuacjach społecznych, takich jak przemówienie publiczne, rozmowa kwalifikacyjna, czy ważny egzamin. Jednak lęk społeczny to coś więcej niż sporadyczna nieśmiałość lub poczucie skrępowania.

Osoby z lękiem społecznym doświadczają silnych reakcji emocjonalnych (np. strach, lęk, frustracja) i fizjologicznych (np. przyspieszone bicie serca, gula w gardle, czerwienienie się, wzmożona potliwość) w codziennych sytuacjach społecznych. Oprócz tego są nadmiernie skoncentrowane na sobie i na tym, jakie wrażenie robią na innych. Obawiają się negatywnej oceny, lekceważenia, wyśmiewania lub pogardy. To sprawia, że praca, szkoła i każda inna codzienna aktywność stają się bardzo trudne. Fobia społeczna może prowadzić do unikania wielu sytuacji społecznych i przyczyniać się do innych problemów psychologicznych.

Czy to brzmi znajomo?

  • Codziennie budzisz się ze ściśniętym żołądkiem, kiedy tylko przypomnisz sobie o własnych obawach. Nadmiernie się zamartwiasz – o wszystko i jednocześnie o nic
  • Napięcie i niepokój towarzyszy Ci w sytuacjach, na które większość ludzi reaguje spokojem – Twoje serce wali jak młotem, mocno się pocisz lub czujesz ciężar w klatce piersiowej
  • Zmagasz się z nieustannymi objawami psychosomatycznymi (np. bóle głowy/mięśni pleców/karku, kłucia w klatce piersiowej, dolegliwości żołądkowe, obniżona odporność)
  • Zmagasz się z natręctwami bądź nieustannie doświadczasz natrętnych myśli,
  • Masz problemy ze snem, towarzyszą Ci nagłe wybudzenia, koszmary lub bezsenność,
  • Boisz się utraty panowania nad sobą i bezradności z tym związanej – odczuwasz strach przed tym, że „oszalejesz”
  • Doświadczasz niespodziewanych ataków paniki i obaw przed pojawieniem się kolejnych
  • Czujesz się obco, masz wrażenie, że nie masz pełnego kontaktu z rzeczywistością
  • Miewasz trudności z koncentracją, często towarzyszy Ci rozpraszanie się i „pustka w głowie”
  • Unikasz społecznych sytuacji z obawy przed byciem ocenianym, zawstydzonym, skrytykowanym lub poniżonym

Nadmierny lęk można przepracować

Jeśli rozpoznajesz siebie w tych opisach, możliwe że cierpisz na zaburzenia lękowe. Możliwe też, że poziom odczuwalnego przez Ciebie lęku podniósł się, gdy tylko przeczytałeś o własnym objawie lub objawach. Jeśli tak – prawdopodobnie to wyraźny sygnał, że lęk jest w Twoim życiu dużym problem.

Zaburzenia lękowe to stosunkowo powszechnie występujący problem – miliony ludzi na świecie odczuwa nadmierny lęk i nie może w pełni cieszyć się życiem. Nie ma więc powodu, aby czuć się zakłopotanym lub obwiniać siebie za swoje zmagania.

Dobra wiadomość jest taka, że postępy w terapii zaburzeń lękowych są ogromne i istnieje coraz więcej rozwiązań dla tego problemu. Pomoc psychologiczna może pomóc Ci znacząco ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować przykre objawy, z którymi się zmagasz.

Lęk ma wiele twarzy, ale zazwyczaj podobne źródła, do których można dotrzeć, a następnie skutecznie je przepracować. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z lękiem społecznym, zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, czujesz się sparaliżowany strachem przed egzaminami, czy też unikasz określonych działań z powodu niepokoju, pomoc psychologiczna może zapewnić Ci odpowiednie wsparcie.

Umów się na konsultację w 3 krokach

WYPEŁNIJ FORMULARZ KONTAKTOWY LUB ZADZWOŃ

Opisz pokrótce swój problem za pomocą formularza kontaktowego. Uzyskasz moją odpowiedź w ciągu 24 h. Możesz też w tym celu do mnie zadzwonić: + 48 783 881 513.

WYBIERZ PASUJĄCY TERMIN KONSULTACJI

Jeśli będę mógł Ci pomóc w zgłaszanym problemie, zaproponuję listę wolnych terminów sesji, regulamin sesji indywidualnych oraz dane do przelewu.

ROZPOCZNIJ PIERWSZĄ KONSULTACJĘ

Na pierwszej konsultacji (w gabinecie w Bydgoszczy lub online) stworzymy plan, który pomoże Ci uwolnić się od zaburzeń lękowych lub problemu ze stresem.

Jak lęk Cię ogranicza

Rozumiem że trudno jest podjąć decyzję o podjęciu pomocy psychologicznej. Szczególnie jeśli zmagasz się z lękiem. Wiele osób ma trudności w mówieniu o tym problemie, uważając że wówczas okazaliby własną słabość lub byłby to powód do wstydu.

Prawda jest jednak taka, że lęk to problem, z którym trudno jest sobie poradzić w pojedynkę. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy jest dojrzałym podejściem, które opiera się na wartościach takich jak odwaga, samoopieka i troska o własne szczęście.

Badania pokazały, że osoby, które np. zgłaszają problem fobii społecznej, czekają z decyzją o skorzystaniu z pomocy psychologicznej średnio 10 lat! 10 lat które mogły wyglądać zupełnie inaczej, gdyby wcześniej podjęło się decyzję o skorzystaniu z pomocy specjalisty.

Życie w lęku to życie pełne ograniczeń, poczucia bycia niezrozumianym i samotnym. Nie możesz prawdziwie cieszyć się swoim codziennym życiem – pracą i relacjami z ludźmi, gdy nieustannie towarzyszy Ci niepokój.

Choć dzisiaj zmiana wydaje Ci się odległa, dzieje się to prawdopodobnie dlatego, że jesteś w pułapce lęku, w której trudno jest dostrzec jakiekolwiek rozwiązania. Jako psycholog doskonale znam ten problem oraz liczne metody, które naprawdę mogą Ci pomóc.

Korzyści wynikające z mojego podejścia

ZAUWAŻALNE
REZULTATY

Nie musisz długo czekać na poprawę swojego stanu jak w przypadku niektórych wieloletnich terapii. Poczujesz znaczącą ulgę po pierwszych konsultacjach, a następnie wyraźnie zredukujesz problem lęku w kilka tygodni.

STOSUNKOWO BEZBOLESNY PROCES ZMIANY

Nie będziemy bez przerwy poruszać Twojej przeszłości. Nie będziemy w bolesny sposób odtwarzać traumatycznych doświadczeń. Korzystam z podejścia, w którym dokonujemy zmian w bezpiecznym i komfortowym dla Ciebie tempie.

  BĘDZIESZ PRZYGOTOWANY DO KONFRONTACJI Z LĘKIEM

Stosuję metody, które przygotują Cię do stawienia czoła Twoim obawom. Rozpoznajemy Twoje lęki, oswajamy je, a następnie konfrontujemy. Dzięki temu z pewnością siebie zaczniesz patrzeć na to, co wcześniej budziło strach.

Co jest dla Ciebie możliwe

Nie rodzisz się z zaburzeniem lękowym – to problem, który rozwinął się na przestrzeni Twojego życia. W procesie pomocy psychologicznej krok po kroku przepracujesz wszystkie myśli, emocje, wspomnienia i przekonania, które przyczyniają się do nadmiernego lęku. Postępy, które będziesz robić, naturalnie zmotywują Cię do tego, aby nadal nad sobą pracować i uwolnić się od niepokoju. Sprawy, które wcześniej budziły Twoje obawy, nie będą już pochłaniać Twojej uwagi i energii.

Cały ten emocjonalny ciężar lęku zostanie zdjęty z Twoich barków, co pozwoli Ci z pewnością siebie realizować życiowe cele, prawdziwie cieszyć się związkami z ludźmi i czuć się stosunkowo bezpiecznie w niemal każdej codziennej sytuacji. Uświadomisz sobie, że to lęk był problemem, a nie że „coś z tobą jest nie tak”.

Na pewnym etapie możesz nawet zapomnieć, jak to było żyć z zaburzeniem lękowym. Coś, co wydawało się odległym celem, stanie się normalnością, zwyczajnym stanem. Taka przemiana nie dokona się raczej z dnia na dzień, najważniejsze jest jednak to, że jest możliwa.

Cennik konsultacji indywidualnych

Konsultacja w gabinecie w Bydgoszczy:

50 minut – 200 zł

Konsultacja indywidualna przez telefon/Skype (online):

50 minut – 200 zł

Po każdej konsultacji otrzymujesz ode mnie podsumowanie sesji
z zadaniem domowym do wykonania
(wysyłane na Twoją skrzynkę
e-mail).

Umów się na konsultację w gabinecie lub online

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, jestem do dyspozycji. W celu umówienia się na konsultację zadzwoń: 783881513 lub uzupełnij poniższy formularz, opisując w skrócie swój problem. Uzyskasz moją odpowiedź w ciągu 24 h.

Najczęściej zadawane pytania

Sesje są prowadzone w gabinecie w Bydgoszczy lub poprzez videorozmowę na Skype. Każda sesja zaczyna się od krótkiego sprawozdania, w którym omawiasz swoje doświadczenia z problemem lęku, które pojawiły się w ciągu ostatniego czasu. Jeśli to jest nasza druga sesja, proszę Cię również o opowiedzenie o pracy osobistej (zadaniu domowym zaproponowanym na poprzedniej konsultacji). Zazwyczaj pytam wtedy o to, jak udało Ci się poradzić sobie z zadaniem oraz jakie wnioski możesz z niego wyciągnąć. Następnie wspólnie zastanawiamy się, jakie sprawy lub problemy są dla Ciebie na dany moment najważniejsze bądź najbardziej dokuczliwe. Na tej podstawie ustalamy kierunek naszej sesji, kontynuując pracę z poprzedniej sesji lub zajmując się innymi aspektami problemu.

Główna część sesji jest skoncentrowana na określeniu i przepracowaniu określonych obaw, katastroficznych myśli lub negatywnych przekonań, które podtrzymują Twój lęk.

Na koniec proszę Cię o luźne podsumowanie sesji – mogą to być Twoje przemyślenia lub wnioski w kilku krótkich zdaniach. Skupiamy się na tym, co było dla Ciebie najbardziej i najmniej przydatne w trakcie minionej sesji.

Według mnie skuteczna pomoc psychologiczna czerpie z wielu różnych podejść. Obecnie korzystam między innymi z poniższych metod:

  • Elementy terapii poznawczo-behawioralnej (CBT),
  • Elementy terapii racjonalno-emotywnej (REBT),
  • Elementy terapii akceptacji i zaangażowania (ACT),
  • Techniki Emocjonalnej Wolności – opukiwanie (EFT).
  • System Wewnętrznej Rodziny (IFS).

Biorąc pod uwagę te wszystkie wymyślne terminy, staram się określić, co będzie dla Ciebie skuteczne w procesie pomocy psychologicznej i jak problemy takie jak lęk, depresja bądź problemy w związku wpływają na Twoje życie.

Jako psycholog wiem, jak umiejętnie zintegrować wspomniane metody, aby uzyskać upragnione przez Ciebie trwałe zmiany.

Nie musisz mieć za sobą traumatycznego dzieciństwa, aby rozwinąć zaburzenie lękowe. Wydarzenia odpowiedzialne za twój lęk mogą być subtelne. Może to być krytyczny ojciec, niespokojna mama lub porównywanie do starszego brata, niespodziewany wypadek, trudny zabieg lub nadmierny stres w pracy.

Czasami pojedyncze doświadczenie może to rozpocząć. Co więcej, coś, co było dla Ciebie straszne w wieku siedmiu lat, może być postrzegane jako „nieistotne”, gdy jesteś osobą dorosłą. Możesz nie wiedzieć świadomie, dlaczego odczuwasz lęk, ale zapewniam cię, że jest powód, który można znaleźć i wyeliminować.

Podczas sesji indywidualnych nie musisz się zastanawiać „skąd się to wzięło”.Twoja podświadomość dokładnie wie, co powoduje Twój lęk. Dzięki pewnym wskazówkom w naturalny sposób wskaże Ci to, co wymaga przepracowania.

Nawet jeśli Twoje problemy są bardzo skomplikowane, niemal zawsze możesz oczekiwać, że pomoc psychologiczna przyniesie pozytywne rezultaty. Przekonania w rodzaju: „Jestem trudnym przypadkiem” lub „Nic mi już nie pomoże”, są stosunkowo powszechne i odbierają nadzieję na zmianę. Jeśli w przeszłości korzystałeś z usług psychologa lub psychoterapeuty i nie osiągnąłeś wyznaczonych celów, nie znaczy to wcale, że nie istnieją dla Ciebie inne, efektywniejsze rozwiązania.

Gdy nie widzisz dla siebie szansy na poprawę, staram się najpierw wzbudzić w Tobie nadzieję na zmianę, aby pokonać wstępny opór przed pomocą psychologiczną. Następnie możemy przejść do głównej istoty problemu i przepracować określone aspekty zaburzenia lękowego.

Najważniejsze to wykazać choćby częściową motywację do zmian. Moje doświadczenia pokazują, że jeśli wyrażasz gotowość, aby poświęcić swój czas i wysiłek, aby poczuć się lepiej, znacznie zwiększasz swoje szansę na trwałe pokonanie trudności, z którymi się zmagasz.

Warto też zbudować w sobie pozytywne oczekiwania. Gdy spodziewasz się, że naprawdę możesz uwolnić się od lęku dzięki pracy z psychologiem/terapeutą, trwała zmiana przychodzi znacznie szybciej.

Pamiętaj proszę, że zaburzenia lękowe często bywają złożonymi problemami, dlatego przyda się również cierpliwość. Jeśli zmagasz się z nadmiernym lękiem, który jest wynikiem np. 30 lat trudnych doświadczeń, nie pozbędziesz się tego bagażu w jedną lub dwie konsultacje. Dobra wiadomość jest taka, że po przepracowaniu wstępnego oporu przed zmianą, zaczniesz robić zauważalne postępy, które naturalnie zmotywują Cię do dalszej pracy.