ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Wszystko, co musisz wiedzieć o poznawaniu nowych ludzi

, Psychologia



Przyjęło się, że poznawanie innych ludzi jest czymś oczywistym. Do tego stopnia, że nawet nie wspominają o tej umiejętności w szkole. Rodzice mówią swoim dzieciom o tym, jak się przedstawić, uśmiechnąć i zachować podstawowe maniery, ale na tym z reguły się kończy. Smutne to i ograniczające, ponieważ tworzenie relacji międzyludzkich to sprawa skomplikowana, której uczymy się zazwyczaj metodą prób i błędów. Nieco edukacji może jednak znacząco ten proces przyspieszyć. Jeżeli szukasz przyjaciół, partnerów biznesowych lub swojej drugiej połówki, to trzeba popracować nad kilkoma kluczowymi sprawami, aby udało Ci się osiągnąć sukces.

Ostatnimi czasy pytałem swoich drogich czytelników o to, na jaki temat chcieliby przeczytać na łamach Coaching Time. Wielu z was interesuje temat poznawania innych ludzi. Jestem przekonany, że relacje międzyludzkie to jeden z najważniejszych obszarów, który warto sobie w życiu poukładać. Kiedy ma się życzliwe i wspierające otoczenie w postaci bliskich osób, wszystko wydaje się prostsze i bardziej sensowne. Jesteśmy istotami społecznymi i choć nie każdy musi mieć 23 przyjaciół i życiowego partnera do grobowej deski, to jednak większość z nas ma potrzebę zażyłych i mniej zobowiązujących kontaktów z innymi ludźmi.

Przekonania, które wszystko rujnują

Zacznijmy od podstaw, czyli sposobu Twojego myślenia. Przekonania mają to do siebie, że trudno je zmienić. Ale czasem jest to konieczne, szczególnie jeśli bardzo chcemy, ale nieustannie coś nas blokuje. Jeżeli masz problem w relacjach z ludźmi i cały czas coś w tej kwestii nie gra, warto zastanowić się, czy przypadkiem nie masz poglądów, które ten stan rzeczy utrwalają.

Przykłady błędnych i niekorzystnych przekonań, które często występują u osób samotnych/niezadowolonych ze swoich relacji:

  • „Ludzie mnie nie lubią”,
  • „Ludzie chcą mnie skrzywdzić”,
  • „Ludzie są niebezpieczni i źli”,
  • „Nikt nie jest mną zainteresowany”,
  • „Szukam tego jedynego/tej jedynej”,
  • „Miłość sama pojawi się na mojej drodze”,
  • „Nie podobam się innym” („Nie jestem wystarczająco inteligentny/przystojny/mądra/ładna/utalentowana/zaradny”),
  • „Kiedy ktoś mnie bliżej pozna, dowie się, jaka/jaki jestem naprawdę”.

Powyższa lista to zaledwie wierzchołek góry lodowej, wiążącej się z destrukcyjnymi przekonaniami, które możemy mieć na temat własnej osoby lub innych ludzi. Zauważasz jakieś z nich u siebie? Jeśli tak, możesz śmiało założyć, że Twoje trudności w relacjach międzyludzkich wynikają w dużej mierze z tego, jak postrzegasz pewne rzeczy. Możesz też przyjąć, że te przekonania nie są prawdziwe i prawdopodobnie wynikają ze sposobu, w którym zostałeś/aś wychowany/a. Możliwe, że w Twoim życiu miały miejsce trudne lub traumatyczne doświadczenia, które ugruntowały Twój niekorzystny stosunek do relacji z innymi ludźmi. Destrukcyjne przekonania biorą się również z powodu niskiego poczucia własnej wartości lub pewnych skłonności uwarunkowanych temperamentalnie.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że dla wielu osób wewnętrzne blokady wydają się nie do przeskoczenia. Nawet jeśli chcą poznać ciekawą osobę, celowo unikają kontaktu z nią. Uświadomienie sobie, jakie przekonania nam w tym obszarze najbardziej przeszkadzają, jest pierwszym krokiem do zmiany. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to w pojedynkę.

Dlatego czasem warto zastanowić się nad wizytą u coacha, psychologa bądź psychoterapeuty, którzy specjalizują się w podważaniu destrukcyjnych przekonań. Można też zacząć od tzn. treningu umiejętności społecznych, dzięki któremu stosunkowo szybko nauczymy się podstaw dynamiki relacji interpersonalnych.

Dużo wiedzy w tym zakresie można zdobyć również w internecie, gdzie wielu ekspertów dzieli się praktycznymi wskazówkami, które warto wziąć pod uwagę, jeśli nieswojo czujemy się w towarzystwie innych ludzi i nie umiemy nawiązać z nimi nici porozumienia. Niektóre kanały na YouTube to kopalnia darmowych treści, które mogą zmienić Twoje przekonania i zmotywować Cię do poznawania nowych osób.

Metoda małych kroków

Jeśli np. masz problemy z zagadaniem do dziewczyny, która Ci się podoba, to metoda małych kroków jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. O co w tym chodzi?

Najpierw zapytaj o godzinę obcą osobę. Później atrakcyjną kobietę. Następnie podpytaj kilku przechodniów, jakie restauracje polecają na mieście (pytaj, nawet jeśli jesteś miejscowym znawcą kuchni). Kolejnym krokiem jest… tak, zgadłeś – uderz z tym samym kulinarnym pytaniem do ładnych dziewczyn, które przypadkowo spotkasz. Wymieniłem dosłownie cztery kroki, od których można by zacząć swój osobisty proces nauki poznawania nowych ludzi. I wiesz co? To już dużo. Już piszę dlaczego.

Fakt, że wyszedłeś „do ludzi” i zacząłeś się z nimi komunikować, mógł dać Ci wiele wartościowych lekcji:

1) Nauczyłeś się, że w większości przypadków ludzie reagują na Ciebie z uwagą i szacunkiem. Być może zdobyłeś nawet wiedzę na temat tego, jaki sposób komunikacji (werbalnej i niewerbalnej) działa na ludzi najlepiej. Twoja mowa ciała i intonacja głosu jest już odrobinę bardziej dopasowana do kontekstu sytuacji społecznych.

2) Okazało się, że nawet atrakcyjne kobiety, które pytałeś o godzinę, obdarowały Cię uśmiechem i chętnie wymieniły z Tobą kilka zdań. Zakwestionowałeś tym samym pewne przekonania na swój temat.

3) Twoje „przełamanie” było okupione odczuwaniem dużego dyskomfortu, bo znalazłeś się raz po raz w nowych sytuacjach społecznych. Wysiłek ten stał się jednak źródłem satysfakcji i dumy: „Udało mi się porozmawiać z taką laską!”.

4) Poczucie osiągania małych sukcesów dało Ci motywację do dalszych działań. Doświadczenie pokazało Ci, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”, a tak poza tym w końcu udało Ci się uwierzyć, że poznawanie nowych osób jest możliwe!

Gdzie szukać okazji do poznawania innych?

Prawda jest taka, że ludzki umysł jest mistrzem w wyszukiwaniu wymówek. Bardzo często słyszę wykręt w rodzaju: „Nie wiem, gdzie mogę poznawać nowych ludzi”. Cóż, jakby to powiedzieć… ludzie są wszędzie – na zajęciach zumby, siłowni, w parku, bibliotece, pubie, konferencji, festiwalu, koncercie i pracy. A jeśli ta perspektywa Cię przeraża, to dobra wiadomość jest taka, że w dzisiejszych czasach nawet nie musimy wyjść z domu, aby zawierać nowe znajomości.

Osobiście udało mi się nawiązać kontakt z wieloma interesującymi osobami dzięki mediom społecznościowym i forum zrzeszającym pasjonatów rozwoju osobistego. Na początku miałem przekonanie pt. „Poznawanie ludzi przez internet jest słabe”, ale zważywszy na moją introwertyczną naturę, był to świetny sposób na rozpoczęcie budowania nowych relacji. Nigdy nie wiesz, z jaką osobą czeka Cię fantastyczna znajomość.

Liczy się tylko działanie

To banał, ale nie uda nam się wiele osiągnąć, jeśli nie będziemy działać – ta zasada również obowiązuje w świecie relacji międzyludzkich. Wiem, że trudno się czasem przełamać, aby wyjść do ludzi i wbrew wewnętrznemu głosowi, zacząć rozmowę z nieznajomym. W dzisiejszych czasach sprawa stała się jednak o tyle łatwiejsza, że mamy internet i nie jesteśmy skazani na bezpośredni kontakt. I proszę, niech Cię nie zwiedzie forma – poznawanie ludzi online również wymaga wymagającego działania – stworzenia atrakcyjnego profilu, przełamania się i aktywności związanej z pisaniem wiadomości.

Jeżeli strzelasz do celu 10 razy, to możesz nie trafić ani razu. Ale, gdy podejmiesz 100 strzałów, to okaże się, że udało Ci się zdobyć ponad 30 punktów! Zwiększamy swoje szanse na poznanie kogoś nowego, gdy częściej wychodzimy z domu, otwieramy się na nowe znajomości i systematycznie staramy się pracować nad sobą i swoimi umiejętnościami interpersonalnymi. Dlatego nie warto się zbyt szybko zniechęcać.

Relacje międzyludzkie to temat bardzo złożony. Mógłbym napisać o nim całą książkę, ale prawda jest taka, że wpis, który czytasz to w większości przypadków wszystko, co musisz wiedzieć na początku. Doświadczenia związane z poznawaniem nowych ludzi dają nam przede wszystkim informację zwrotną. Jeśli będziesz uczyć się na błędach i wzmacniać pożądane zachowania, to efekty Twoich działań mogą być naprawdę spektakularne. Obiecuję.

Chcesz popracować nad swoimi umiejętnościami interpersonalnymi?

Serdecznie wówczas zapraszam na konsultacji indywidualnych.”>konsultacje indywidualne obejmujące rozwijanie umiejętności społecznych.