ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

5 powodów, dla których warto czytać książki

, Rozwój osobisty



W czasach, w których lwia część społeczeństwa ogląda “Ekipę z Warszawy”, nałogowo szarpie w gry online i słucha dennej papki serwowanej w radiu – coraz częściej brakuje miejsca dla książek, czyli najbardziej niedocenianych narzędzi szeroko pojętego rozwoju na świecie. O tym dlaczego warto czytać, dowiesz się w tym wpisie.

Statystyki nie są najciekawsze. Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową zaledwie 41,7 % badanych Polaków przyznało, że w ciągu roku przeczytało przynajmniej JEDNĄ książkę. Co robiła w tym czasie reszta społeczeństwa? Okazuje się, że zamiast czytać, wolimy m.in. przesiadywać przed ekranem komputera lub telewizora, zapychając swoją głowę informacjami tak dennymi, że nawet określenie “antyrozwój” jest w tym przypadku zbyt delikatne.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie treści tego typu są bezwartościowe, ale nie oszukujmy się – większość ludzi chętniej obejrzy perypetie nachlanych klaunów uprawiających seks na wizji (głęboko wierzę, że używają zabezpieczeń), niż program na temat biologicznej ewolucji wód oceanicznych na Ziemi. O chwyceniu książki w rękę, nawet nie wspominając.

Jeśli marnotrawisz w ten sposób swój czas i nie widzisz w tym problemu – ok, Twoja sprawa – jak chcesz, to zrób sobie nawet małe ognisko albo napal w piecu wszystkimi książkami, jakie są w zasięgu Twojego wzroku. I odpal MTV. Jeśli natomiast chcesz zyskać trochę świadomości z tym związanej – być może przekona Cię krótka lista powodów, dla których warto czytać.

1. Wiedza

Jedną z głównych rzeczy, przez którą ludzie nie czytają książek jest fakt, że mało kto potrafi uwierzyć, iż coś tak taniego, tak powszechnie dostępnego – może mieć tak potężną wartość. Tymczasem rzeczywiście – wiedza, którą możesz znaleźć za trzydzieści złotych w księgarni lub za darmo w bibliotece jest niebywale cenna. Nie piszę tutaj o harlekinach lub kilkutomowych nowelach, choć oczywiście z takich utworów również można się czegoś nauczyć. Skupmy się na nauce, którą można znaleźć typowych poradnikach, publikacjach, które wnikliwie poruszają określony temat, dają konkretne odpowiedzi i uczą, jak odnosić sukcesy na danym polu.

“Nie ma problemu, ani zagadnienia, o którym ktoś nie napisał książki.”

Wyobraź sobie, że ktoś zjadł zęby na jakimś temacie, czyli dosłownie spędził kilka bądź kilkanaście lat swojego życia, aby poprzez błędy, doświadczenia i analizę stać się ekspertem w tej dziedzinie, po czym przelał tę wiedzę na papier. Jeśli masz masz cel, który pokrywa się z tym co osiągnął autor, który dokładnie opisał to w swojej książce – czytanie tego materiału jest wówczas niczym droga na skróty albo jak uczucie, że posiada się własnego mentora, który daje Ci gotowe rozwiązania i podpowiada, co jest dla Ciebie najwłaściwsze. Jak wiele błędów możesz w ten sposób uniknąć, ileż czasu jesteś w stanie dzięki temu zaoszczędzić oraz ile wniosków masz możliwość z tego wyciągnąć – wie tylko Stwórca, ale moim zdaniem – zyskać możesz bardzo dużo.

Oprócz tego warto wspomnieć o wszelkich książkach związanych z rozwojem osobistym, psychologią i sprawami duchowymi. Możesz mi wierzyć – przeczytałem wiele publikacji na ten temat (i pisząc wiele, mam na myśli, że było ich naprawdę WIELE) i nigdy nie miałem poczucia, że nie wyniosłem absolutnie niczego z określonej książki. Często zdarzało się, że nie zgadzałem się z pewnymi treściami w 90 %, mimo wszystko zawsze było to 10 %, które na zawsze wpisywało się w moją głowę, niejednokrotnie znacząco ulepszając moje koncepty poznawcze.

Bywało i tak, że nawet kilka lat po przeczytaniu jakiejś książki, docierało do mnie, że wręcz intuicyjnie zrobiłem coś korzystnego dla siebie, ponieważ zapamiętałem informację, która przez tak długi czas była obecna w moim umyśle. Warto zaznaczyć, że nie chodzi o to, żeby robić z książki swojego małego bożka – przesiewaj wiedzę w niej zawartą poprzez pryzmat własnych doświadczeń i poglądów. Wybieraj więc to, co wydaje się “działać” i może się przydać według Ciebie, nie według autora, a daleko zajdziesz.

Tak czy inaczej, każda książka na temat samorozwoju i tematów z tym związanych – najprawdopodobniej wspomoże Twój rozwój i czegoś nauczy, aniżeli okaże się stratą czasu (szczególnie, jak sięgasz po renomowane tytuły). Czytaj więc o duchowości, diecie, sporcie, energetyce, perswazji, medytacji, psychologii, relacjach, seksie, miłości, szczęściu, pasji, biznesie, zarabianiu pieniędzy, zarządzaniu czasem i wszystkich tych tematach, które sprawiają, że możesz się czegoś przydatnego nauczyć – to tylko polepszy i wzbogaci Twoje doświadczenie.

2. Inspiracja i motywacja

Szukasz inspiracji? Znajdziesz ją w książkach biograficznych/autobiograficznych. Historie ludzi sukcesu, to nie tylko cały szereg pouczających opowiadań, ale również niewyczerpalne źródło inspirujących pomysłów. Na wyciągnięcie ręki możesz dowiedzieć się, jak ktoś, komu się udało – pokonywał swoje problemy, radził sobie z własnymi słabościami oraz jakie działania podejmował w drodze do swojego celu.

Inspirującą energię znajdziesz również w różnego rodzaju powieściach wybitnych (i nie tylko) pisarzy, którzy poprzez wiele życiowych doświadczeń przekazują Ci swój unikalny punkt widzenia. Nieprawdopodobne jest to, że poprzez czytanie tego typu książek można dowiedzieć się, jak wygląda lub może wyglądać życie, Twój świat. Czasami to wystarczający impuls, aby postanowić coś zmienić.

Motywacja, która pojawia się w wyniku czytania m.in. biografii jest efektem zmiany Twojej mentalności. “Skoro Nelson Mandela zdołał pokonać apartheid, gdy wydawało się to niewykonalne, co stoi na przeszkodzie, abym ja pokonał swoje wymówki i poradził sobie z osiągnięciem mojego celu, który przy tym wydaje się bułką z masłem?”. Zagłębiając się w lekturę historii ludzi sukcesu, zaczynasz przesiąkać ich mentalnością, zauważać możliwości, tam gdzie wcześniej ich nie widziałeś i masz więcej motywacji, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że skoro im się udało – Tobie również może się udać.

3. Kreatywność i lepsza pamięć

Kiedy czytasz książkę – poprawiasz pracę swojego mózgu. I nieważne, czy jest to opowieść o przygodach “Dinozaurów z Kosmosu”, czy wolumin na temat fizyki statycznej. Zawsze musisz wytężyć głowę, aby przetworzyć suche litery na obrazy. To z kolei aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za kreatywne myślenie. Jeśli więc brakuje Ci ułańskiej fantazji – przeczytanie kilku książek (niekoniecznie fantastycznych) na pewno może Ci w tym pomóc.

Oprócz tego udowodniono naukowo, że czytanie znacząco poprawia pamięć i zapobiega demencji. Natomiast lektura tzn. literatury pięknej, może sprawić, że staniesz się bardziej empatyczną osobą, rozumiejącą socjalne sytuacje i tworzącą lepsze relacje. Trochę się to gryzie z stereotypem mola książkowego, który spędził połowę swojego życia w bibliotece, ale badania nie kłamią. Zresztą zauważyłem po sobie, że niektóre książki sprawiły, że potrafię odnaleźć się w okolicznościach, w których wcześniej czułem się zagubiony.

4. Bogate słownictwo i kreowanie oryginalnego stylu

Czytając różnego rodzaju książki – zyskujesz charakterystyczny rys piśmienniczy (jeśli piszesz), ponieważ umysł podłapuje wzorce, które mu się najzwyczajniej w świecie podobają, tworząc w ten sposób mieszankę, rodzącą indywidualny, oryginalny styl, który z pewnością nie powstałby, gdyby Twoją ostatnią przeczytaną lekturą były “Dzieci z Bullerbyn” w czasach podstawówki.

Oprócz tego czytanie sprawia, że Twój zasób słownictwa staje się bogatszy, dzięki czemu poprawiasz swoje zdolności retoryczne i potrafisz płynnie dogadać się nie tylko ze Zdziśkiem, który przez dzień cały orze pole w Parzymiechach. Stajesz się więc na tyle “oczytany”, że jesteś zdolny do sprawnego komunikowania się w różnych środowiskach i nikt nie zarzuci Ci, że nie umiesz się wypowiedzieć. To wpływa również na jakość relacji i może być faktorem budującym Twoją charyzmę, szczególnie jeśli masz w planach zostać osobą publiczną.

5. Forma relaksu i źródło pozytywnej energii

Gdy masz trochę wolnego czasu – warto znaleźć sobie komfortową miejscówkę i zacząć czytać. Nie dość, że istnieje wiele korzyści z tego płynących, to dodatkowo jest to świetna okazja, aby odpocząć. Dobra książka zapewni Ci mnóstwo pozytywnych emocji, poza tym najefektywniej wypoczywamy, gdy podejmujemy działanie, a czytanie wymaga z pewnością większej aktywności, niż bezmyślne wpatrywanie się w ekran telewizora. Więcej o tym: “Sztuka wypoczynku”.

Po przeczytaniu wartościowej książki – Twój mózg jest “napompowany” czystą energią, z którą chcesz się podzielić z innymi. Zyskałeś wiedzę, inspirację, wpadłeś na fajne pomysły albo zwyczajnie urzekła Cię treść – to zawsze buduje dobre samopoczucie. Czas odpoczynku może być więc czymś produktywnym.

Plusów, które wynikają z czytania książek jest znacznie więcej, ale nie chciałem robić z tego wpisu KSIĄŻKI. W każdym razie – “Bóg stworzył książki. I wiedział, że były dobre.”. Może się zdarzyć, że wystarczy jeden tytuł, który sprawi, że wciągniesz się w czytanie na tyle, że z czasem stanie się to Twoim hobbystycznym nawykiem. Bardzo korzystnym nawykiem. Dlatego spróbuj chociaż raz w tygodniu powiedzieć stanowcze “nie” telewizji albo internetowi i zacznij się rozwijać, pochłaniając jakiś porządnie napisany zbiór literek w oprawie. Albo na czytniku Kindle.