ROZWÓJ OSOBISTY | PRAKTYCZNA PSYCHOLOGIA | RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

4 cechy, których warto szukać u potencjalnego partnera

, Psychologia



Ostatnio jeden z moich znajomych uświadomił mi, że z zołz i bad boyów się wyrasta. Że z czasem nabiera się na tyle doświadczeń, aby po pierwszej randce stwierdzić: “lepiej nie”. Jeżeli natomiast tych osobistych przeżyć brakuje – człowiek po prostu nie wie, z jakimi osobami warto tworzyć związki i bardzo cierpi z tego powodu.

Ludzki umysł ma wyraźną skłonność do idealizacji kogoś, kto zdecydowanie ideałem nie jest, ale ma seksowne spojrzenie, gra na gitarze i “tak samo, jak ja” jest fanem skandynawskiego kina. Wszystkie te rzeczy nie mają jednak znaczenia, jeśli Twój potencjalny partner nie posiada pewnych cech, które stanowią fundament trwałej i satysfakcjonującej relacji.

1. Troska, lojalność, uprzejmość

Ludzie dali sobie wmówić, że wygląd, status i uczucie motylków w brzuchu to “wszystko”. Współczesna, młoda kobieta nie ma lekko, bo standardy piękna wyznaczone przez instagramowe piękności, każą się jej porównywać, zdjęcia swe obrabiać i na fitness codziennie chodzić. Mężczyźni nie mają łatwiej, bo w telewizji, którą oglądają, każdy struga wymuskanego samca alfa bez wad, a na facebooku najwięcej lajków pod zdjęciami otrzymują przystojni bruneci z kratką na brzuchu.

Jeśli nie masz porządnej fury, przytulnego loftu oraz dobrze płatnej pracy to nic dziwnego, że możesz czuć się gorszy, bo ciągle i wszędzie widzisz tych “lepszych” od siebie. I to działa w dwie strony, bo duży odsetek mężczyzn zwraca uwagę wyłącznie na szczuplutkie blondynki z ładną buzią i jędrnym biustem. A jak już uda im się taką znaleźć do związku, to niestety często okazuje się, że oprócz wyglądu znaczenie mają inne rzeczy.

Bo w życiu niekoniecznie chodzi o to, żeby wypsikać się Diorem, mieć najnowszego Iphona i wyciskać 120 kg na klatę, aby komuś zaimponować. W rzeczywistości liczy się wsparcie, szacunek i poczucie, że można na kogoś liczyć. To są wartości, przy których każdy nawet najbardziej niesamowity dodatek blaknie.

Związek to taka specyficzna relacja, w której cechy takie jak troskliwość, serdeczność i lojalność silniej korelują z satysfakcją niż fizyczna atrakcyjność, wysoki status albo gruby portfel partnera. Nie znaczy to oczywiście, że wygląd nie ma znaczenia, podobnie jak fakt, że jeśli masz zdolność kredytową, jak duch bezdomnego to wszystko jest cacy. To są istotne sprawy, ale jeśli chcesz stworzyć satysfakcjonujący związek, to wiedz, że tego typu rzeczy nie są najważniejsze.

2. Podobieństwa

Według badań GUS 33% rozwodów jest spowodowanych tnz. niezgodnością charakterów. Co w takim razie z “przyciągającymi się przeciwieństwami”? Trzeba być ślepym, aby nie dostrzec, że to zjawisko istnieje. Ludzie o bardzo sprzecznych charakterach dobierają się pary równie często, a może nawet częściej niż reszta. Pytanie tylko, czy w takich związkach jest się naprawdę szczęśliwym, skoro konflikt interesów jest tam na porządku dziennym? Jedno to mieć w jakimś stopniu różne charaktery. Drugie to nie posiadać żadnych rzeczy, które Cię z kimś łączą. Osobiście raczej nie wyobrażam sobie życia z osobą, która nie znosi meksykańskiej kuchni, nagminnie czyta pudelka i twierdzi, że psychologia to czary.

Inne badania dowodzą z kolei, że lepiej dogadujemy się z osobami, które mają podobny system wartości do naszego. Czyli jeżeli ktoś, z kim się spotykasz, nie potrafi zrozumieć, dlaczego uwielbiasz sporty ekstremalne, to raczej nie wróży to dobrze. Oczywiście niemożliwym jest znaleźć kogoś, kto będzie mieć dokładnie takie same pasje, zainteresowania i zwyczaje, jak Ty. Z drugiej strony z pewnością lepiej się składa, jeśli takich “powiązań” jest więcej niż mniej, bo miło jest razem spędzać czas na coś, co się wspólnie lubi.

3. Stabilność emocjonalna

W psychologii od dawna słyszymy, jak ciężko jest stworzyć zdrowy związek z kimś o osobowości chwiejnej emocjonalnie. Intymne relacje z takimi ludźmi przypominają spacer po linie nad wielkim kanionem przy niespokojnych wiatrach. Są niestabilne. Jest takie powiedzenie: “Łatwo przyszło, łatwo poszło”. Dlatego związki, które zrodziły się w atmosferze emocjonalnego wybuchu wulkanu pożądania, ekscytacji i fascynacji, kończą się zazwyczaj szybciej, niż się zaczęły. Z równie intensywnym hukiem.

Przeciwieństwo neurotyzmu, czyli stabilność emocjonalna jest jedną z tych rzeczy, które pozwalają Ci wierzyć, że Twój potencjalny partner nie wykręci Ci żadnych niedozwolonych numerów. Nie zdradzi Cię przy pierwszej lepszej okazji, nie będzie robił Ci awantur z powodu zazdrości i opanuje się w innych, trudnych sytuacjach, których w życiu niestety nie brakuje. Więc jeżeli martwisz się, że pomiędzy Twoim partnerem, a Tobą nie ma dzikiego żaru pożądania i otoczki podniecającej tajemnicy to przestań się martwić. Szczególnie, gdy chcesz stworzyć z kimś trwały związek.

4. Świadomość

Właściwy kandydat na partnera powinien być świadomy – siebie i swojej roli w życiu innych. Powinien przynajmniej w pewnym stopniu rozumieć zasady rządzące relacjami międzyludzkimi. Znać granice, czyli np. wiedzieć czym różnią się komplementy, które mówi się na obiedzie u teściów, a które w łóżku po trzech lampkach wina. Posiadać świadomość, że związek to nie tylko przytulaski, śmiech i błogi seks, ale również tyrka na ugorze. Że dojrzała relacja nie kończy się po dwóch latach, gdy chemiczne zakochanie przemija i kiedy trzeba praktycznie planuje się wspólne życie i rozwiązuje problemy. Umiejętność samokrytyki, dostrzegania własnych wad i ograniczeń pomaga w ugodowym podejściu, które sprawia, że po kilku latach się z partnerem nie pozabijasz o niespuszczoną deskę w toalecie.

Wymieniłem według mnie najważniejsze cechy, których warto szukać w potencjalnym partnerze. Wiadomo, że o niektórych kwestiach człowiek dowiaduje się z czasem i ciężko kogoś rozgryźć po dwóch tygodniach znajomości. Zdaję sobie również sprawę, że to nie są wszystkie rzeczy, które sprawią, że ktoś będzie dla Ciebie odpowiednim kandydatem na związek, bo ludzie są różni. Niektórzy wcale nie chcą długoterminowych relacji! To osoby, które żyją emocjami, karmią się ekscytacją i nienawidzą rutyny. A później się ulatniają w tym samym momencie, co uczucie zakochania, które średnio po dwóch latach relacji nie ma już takiej mocy, jak na początku.

Jeżeli jednak jesteś jedną z tych osób, które szukają partnera do stałego związku, to pamiętaj, że są takie cechy, które dają stosunkowo dużą gwarancję na to, że ktoś z kim się spotykasz może być “tą właściwą osobą”.